«Yong‘in xavfsizligini ta'minlash bo‘yicha «Dolzarb 30 kun»» tadbiri joriy etilmoqda
Ma'lumki, kurrai zaminimizning turli mintaqalarida o‘rmonlarga chaqmoq sababli yashin tushishi yoki iqlimning nihoyatda qurg‘oqchiligiva inson omillari tufayli o‘rmonlarda o‘rmon yong‘ini kelib chiqayotganligi kuzatilmoqda.
Yong‘in xavfsizligini ta'minlashga qaratilgan tadbirlarni yanada kuchaytirish maqsadida, Vazirlar Mahkamasining farmoyishi asosida 2023 yil 10 iyuldan 10 avgustga qadar respublika hududida «Yong‘in xavfsizligini ta'minlash bo‘yicha «Dolzarb 30 kun»» tadbiri joriy etilmoqda. Mazkur tadbir jarayonida O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutasaddilari tomonidan o‘rnatilgan tartibda belgilangan chora-tadbirlar amalga oshirib borilishi ta'minlanadi.
O‘rmon xo‘jaligi yurituvchi korxonalar, tashkilotlar va muassasalar har bir uchastka (o‘rmon uchastkasi)da yong‘inni o‘chirishning dastlabki vositalarini saqlashi, zarur bo‘lganda o‘rmonlardagi ayrim yong‘inlarni boshlang‘ich bosqichda o‘chirishni mustaqil ravishda tashkil etishi tashkil etiladi. O‘rmon xo‘jaligi uchastkalarida o‘t o‘chirish anjomlari va vositalarini saqlash uchun o‘rmon uchastkasi boshliqlari (o‘rmonchilar)ga biriktirilgan binolar, shuningdek mayda ta'mirlash uchun asbob-uskunalar va anjomlar bo‘lishi nazoratdan o‘tkaziladi.

The event "Dolzarb 30 days" on ensuring fire safety is being introduced
It is known that forest fires occur in forests due to lightning strikes or extremely dry climate and human factors in different regions of our Kurrai land.
In order to further strengthen measures aimed at ensuring fire safety, based on the order of the Cabinet of Ministers, the event "Dolzarb 30 days on ensuring fire safety" is being introduced in the territory of the republic from July 10 to August 10, 2023. In the course of this event, it is ensured that the measures established by the officials of the Forestry Agency are implemented.
Forestry enterprises, organizations and institutions should keep primary means of extinguishing fire in each section (forest section), if necessary, extinguish certain fires in forests at the initial stage. will be organized independently. In forestry plots, the presence of buildings attached to the heads of forest plots (foresters) for the storage of fire-fighting equipment and tools, as well as equipment and supplies for minor repairs, is checked.