Zamonaviy tibbiyotdan foydalanishning ham o‘z qoidalari bor!
Ma’lumki, 2021-yilda Vazirlar Mahkamasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi huzuridagi Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash ilmiy-ishlab chiqarish markazi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan edi.
Dorivor o‘simliklarni ilmiy asosda yetishtirish va qayta ishlash, ulardan oqilona foydalanishning yagona strategiyasini shakllantirish va amalga oshirish, yovvoyi holda o‘suvchi dorivor o‘simliklar areallarini o‘rganish va zaxiralarini aniqlash, mavjud bioresurslar genofondini saqlash, onalik plantatsiyalarini tashkil etish, urug‘lik materiallarini yetishtirish va tayyorlash, ko‘paytirish, kolleksion ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ularning xom ashyolarini qayta ishlash bilan bog‘liq ilmiy va amaliy tadqiqotlarni olib borish, dorivor o‘simliklarni muayyan tuproq-iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda madaniy holda yetishtirishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqish, tuproq-iqlim sharoitlarini hisobga olib madaniy holda yetishtiriladigan dorivor o‘simliklarning agrotexnologik xaritalarini Qishloq xo‘jaligi vazirligi va O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi buyurtmasiga ko‘ra ishlab chiqish, dorivor o‘simliklar kimyoviy tarkibini o‘rganish, mahsulotini standartlash va sertifikatlash hamda dorivor o‘simliklarga bo‘lgan ichki va tashqi bozorlar talabini o‘rganish bo‘yicha marketing tadqiqotlari olib borish Markazning eng asosiy vazifalaridir.
Mamlakatimizda so‘nggi yillarda dorivor o‘simliklarni yetishtirish va aholining hamda farmatsevtika korxonalarining dorivor o‘simliklar xomashyosiga bo‘lgan talabini yanada yaxshilash va eksportbop dorivor o‘simliklar xomashyosini tayyorlash hajmlarini ko‘paytirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining qator qarorlari ijrosini ta’minlash va Markazga yuklatilgan vazifalardan kelib chiqib, sohada birmuncha ishlar amalga oshirildi.
Xususan, 2023-yilda plantatsiyalarini barpo etish 5 ming 280 gektar maydonda, xom-ashyosini tayyorlash hajmi 9 ming 62 tonnaga va yetishtirilgan madaniy turlari 65 taga yetkazilgan yoki xom-ashyo tayyorlash hajmi 2,2 barobarga oshishiga erishilgan. Bugungi kunda Markazda jami 29 nafar xodim faoliyat ko‘rsatadi. Shundan 9 nafari texnik xodim, 20 nafari rahbar va ilmiy xodim hamda mutaxassislardan iborat.
Qayd etish lozimki, o‘tgan 2021-2022-yillar davomida Markaz tarkibida tashkil etilishi belgilangan 4 ta laboratoriyadan 3 tasi ya’ni Dorivor o‘simliklar introduksiyasi va agrotexnikasi laboratoriyasi, Dorivor o‘simliklar seleksiyasi va urug‘chiligi laboratoriyasi, Dorivor o‘simliklar xom ashyosini qayta ishlash texnologiyasi laboratoriyalari faoliyati to‘liq yo‘lga qo‘yilgan. Mazkur laboratoriyalar joylashtirilgan binolarni joriy ta’mirlash va jihozlash uchun byudjet mablag‘lari doirasida jami 374.5 mln so‘m sarflandi.
2022-yilda Markaz tomonidan tashkil etilgan ekspeditsiya tomonidan Qashqadaryo viloyati 6 ta o‘rmon xo‘jaliklari (tog‘ va tog‘ oldi hududlarida)o‘rmon fondi yerlarida so‘ngi 30-yil ichida ilk marotaba dorivor o‘simliklarni tarqalish areallarini o‘rganish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari amalga oshirildi. Natijada 166 gektar maydonda yovvoyi holda o‘suvchi kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan o‘simliklarning 5 turi, 5062 gektar maydonda dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklarning 34 turining tarqalish areallari o‘rganildi va zaxiralari aniqlandi. Shuningdek, aniqlangan o‘simliklar dunyosi obyektlarini davlat kadastri ma’lumotlari geoaxborot bazasi talabi va shakllari bo‘yicha shakllantirilib elektron xaritalari yaratildi. Shundan 621 gektar maydonda kamayib borayotgan va yo‘qolish xavfi ostida turgan dorivor o‘simliklarning onalik plantatsiyalarini tashkil etish mumkin bo‘lgan maydonlari belgilandi. Shuningdek, 145 ta turdagi dorivor o‘simliklarning gerbariy namunalari tayyorlandi.
2023-yilda esa ekspeditsiya tomonidan Jizzax viloyati (tog‘ va tog‘ oldi) o‘rmon fondi yerlarida dorivor o‘simliklarni tarqalish areallarini o‘rganish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari amalga oshirildi.
Ekspeditsiya natijalariga ko‘ra, yovvoyi holda o‘suvchi kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan o‘simliklar (162,5 gektar maydonda 31 tur), dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklar (5907 gektar maydonda 43 tur) hamda, texnik maqsadda foydalaniladigan o‘simliklar (12 gektar maydonda 3 tur)ning tarqalish areallari o‘rganildi va zaxiralari aniqlandi. Shuningdek, aniqlangan o‘simliklar dunyosi obyektlarini davlat kadastri ma’lumotlari geoaxborot bazasi talabi va shakllari bo‘yicha shakllantirilib AreGIS ArcMap dasturi yordamida elektron xaritalari yaratildi.
Markaz tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligiga 4 ta, Innovatsion rivojlanish agentligiga – 16 ta (7,6 mlrd.so‘m) amaliy loyiha, Qishloq xo‘jaligi vazirligiga – 1 ta(5,5 mlrd. so‘m) amaliy loyiha, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasiga – 1 ta (200 mln.so‘m) amaliy loyiha taqdim etildi. Shundan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi PQ-174 sonli qarorining 35-bandiga asosan Markaz tomonidan “Andijon viloyati o‘rmon fondi yerlarida dorivor lavanda (Lavandula) va kovul (Cāpparis) o‘simliklarini yetishtirish hamda qo‘shimcha qiymat mahsulotlarini yaratish” bo‘yicha umumiy qiymati 750 mln so‘mlik ilmiy-amaliy loyiha moliyalashtirilib, hozirda ishlar amalga oshirilmoqda.
2024-yil 12-fevralida Toshkent kimyo-texnologiyalar institutida “Ta’lim va tadqiqotlarni takomillashtirish-2024 mavzusida II-O‘zbekiston-Hindiston xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda Markaz mutaxassislari o‘z ma’ruzalari bilan faol ishtirok etdi. “Sibirskoye zdrove” kompaniyasi bilan Namangan viloyati Chortoq tumani hududida 10 gektar maydonda 6 turdagi dorivor o‘simliklarni yetishtirish va olingan mahsulotlari kimyoviy tarkibini o‘rganish bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish yo‘lga qo‘yildi.
Yaponiyaning Yakuzimi informatsion ta’lim markazi bilan birga O‘zbekiston Respublikasi hududida shirinmiya uralensis hamda efedra sinika dorivor o‘simliklarni yetishtirish va Yaponiyaga eksportini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha loyiha dasturi shakllantirilib xalqaro donor tashkilotlariga taqdim qilindi.
Olib borilgan marketing o‘rganishlar natijasida 20 ta davlatning 65 turdagi dorivor o‘simliklarga bo‘lgan talabi o‘rganildi va 2024-yilda madaniy holda plantatsiyalarini barpo etish, maydonlarini kengaytirish bo‘yicha O‘rmon xo‘jaligi agentligi va Qishloq xo‘jaligi vazirliga takliflar berildi.

The use of modern medicine has its own rules!
It is known that in 2021, the Cabinet of Ministers approved the regulation on the Scientific and Production Center for Cultivation and Processing of Medicinal Plants under the State Forestry Committee of the Republic of Uzbekistan.
Cultivation and processing of medicinal plants on a scientific basis, formulation and implementation of a single strategy for their rational use, study of the areas of medicinal plants growing wild and identification of reserves, preservation of the gene pool of existing bioresources, organization of mother plantations, seeds conducting scientific and practical research related to the cultivation and preparation, reproduction, establishment of collective nurseries and processing of their raw materials, cultural cultivation of medicinal plants taking into account specific soil and climate conditions Development of scientific-based proposals for planting, development of agro-technological maps of culturally grown medicinal plants, taking into account soil and climate conditions, according to the order of the Ministry of Agriculture and the State Committee for Forestry The main tasks of the Center are to carry out marketing research on researching the chemical composition of medicinal plants, product standardization and certification, as well as studying the demand of domestic and foreign markets for medicinal plants.
In recent years, the implementation of a number of decisions of the President and the Government of the Republic of Uzbekistan aimed at increasing the production of medicinal plants in our country and improving the demand of the population and pharmaceutical enterprises for raw materials of medicinal plants and increasing the volume of preparation of raw materials of medicinal plants for export. Based on the tasks assigned to the Center, several works were carried out in the field.
In particular, in 2023, plantations will be established on an area of 5,280 hectares, the volume of raw material preparation will reach 9,62 tons, and the cultivated species will reach 65, or the volume of raw material preparation will increase by 2.2 times. Today, a total of 29 employees work in the Center. 9 of them are technical workers, 20 are managers and scientific workers, and specialists.
It should be noted that during 2021-2022, 3 of the 4 laboratories planned to be established within the Center, i.e. the Laboratory of Introduction and Agrotechnics of Medicinal Plants, the Laboratory of Selection and Breeding of Medicinal Plants, the Laboratory of Medicinal Plants The activity of raw material processing technology laboratories has been fully established. A total of 374.5 million soums were spent within the budget funds for the current repair and equipment of the buildings where these laboratories are located.
In 2022, an expedition organized by the Center planted medicinal plants for the first time in the last 30 years on the lands of the forest fund in 6 forestry farms of Kashkadarya region (in mountain and sub-mountain areas). scientific-research works were carried out on learning. As a result, 5 types of rare and endangered plants growing wild on 166 hectares, distribution areas of 34 types of medicinal and food plants on 5062 hectares were studied and reserves were determined. Also, electronic maps of the identified plant world objects were created according to the requirements and forms of the state cadastre data of the geoinformation database. Of these, 621 hectares of land where it is possible to establish mother plantations of medicinal plants that are decreasing and in danger of disappearing have been determined. Also, herbarium samples of 145 types of medicinal plants were prepared.
In 2023, the expedition carried out scientific-research works on the study of distribution areas of medicinal plants in the lands of the forest fund of Jizzakh region (mountain and sub-mountain).
According to the results of the expedition, wild rare and endangered plants (31 species on 162.5 hectares), medicinal and food plants (43 species on 5907 hectares) Also, distribution areas of plants used for technical purposes (3 species on 12 hectares) were studied and reserves were determined. Also, the state cadastre data of the identified flora objects were formed according to the requirements and forms of the geoinformation database, and electronic maps were created using the AreGIS ArcMap program.
The Center awarded 4 practical projects to the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, 16 practical projects (7.6 billion soums) to the Innovative Development Agency, and 1 (5.5 billion soums) to the Ministry of Agriculture. . soums) practical project, 1 practical project (200 million soums) was presented to the State Forestry Committee. Therefore, based on paragraph 35 of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 31, 2023 No. A scientific-practical project with a total cost of 750 million soums has been financed and is currently being implemented.
On February 12, 2024, the II-Uzbekistan-India international conference on "Improving education and research-2024" was held at the Tashkent Institute of Chemical Technologies. Specialists of the Center actively participated in this event with their lectures. With the company "Sibirskoye zdrove" in Chortoq district of Namangan region, on 10 hectares of land, scientific research on the cultivation of 6 types of medicinal plants and the study of the chemical composition of the obtained products was launched.
Together with Japan's Yakuzimi informational education center, a project program on the cultivation of medicinal plants Shirinmiya uralensis and Ephedra sinica in the territory of the Republic of Uzbekistan and export to Japan was formed and presented to international donor organizations.
As a result of the conducted marketing studies, the demand of 20 countries for 65 types of medicinal plants was studied, and in 2024, the Forestry Agency and the Agriculture proposals were made to the ministry.