Zamonaviy tibbiyotdan foydalanishning ham o‘z qoidalari bor!
Ma’lumki, 2021-yilda Vazirlar Mahkamasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi huzuridagi Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash ilmiy-ishlab chiqarish markazi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan edi.
Dorivor o‘simliklarni ilmiy asosda yetishtirish va qayta ishlash, ulardan oqilona foydalanishning yagona strategiyasini shakllantirish va amalga oshirish, yovvoyi holda o‘suvchi dorivor o‘simliklar areallarini o‘rganish va zaxiralarini aniqlash, mavjud bioresurslar genofondini saqlash, onalik plantatsiyalarini tashkil etish, urug‘lik materiallarini yetishtirish va tayyorlash, ko‘paytirish, kolleksion ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ularning xom ashyolarini qayta ishlash bilan bog‘liq ilmiy va amaliy tadqiqotlarni olib borish, dorivor o‘simliklarni muayyan tuproq-iqlim sharoitlarini hisobga olgan holda madaniy holda yetishtirishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqish, tuproq-iqlim sharoitlarini hisobga olib madaniy holda yetishtiriladigan dorivor o‘simliklarning agrotexnologik xaritalarini Qishloq xo‘jaligi vazirligi va O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi buyurtmasiga ko‘ra ishlab chiqish, dorivor o‘simliklar kimyoviy tarkibini o‘rganish, mahsulotini standartlash va sertifikatlash hamda dorivor o‘simliklarga bo‘lgan ichki va tashqi bozorlar talabini o‘rganish bo‘yicha marketing tadqiqotlari olib borish Markazning eng asosiy vazifalaridir.
Mamlakatimizda so‘nggi yillarda dorivor o‘simliklarni yetishtirish va aholining hamda farmatsevtika korxonalarining dorivor o‘simliklar xomashyosiga bo‘lgan talabini yanada yaxshilash va eksportbop dorivor o‘simliklar xomashyosini tayyorlash hajmlarini ko‘paytirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining qator qarorlari ijrosini ta’minlash va Markazga yuklatilgan vazifalardan kelib chiqib, sohada birmuncha ishlar amalga oshirildi.
Xususan, 2023-yilda plantatsiyalarini barpo etish 5 ming 280 gektar maydonda, xom-ashyosini tayyorlash hajmi 9 ming 62 tonnaga va yetishtirilgan madaniy turlari 65 taga yetkazilgan yoki xom-ashyo tayyorlash hajmi 2,2 barobarga oshishiga erishilgan. Bugungi kunda Markazda jami 29 nafar xodim faoliyat ko‘rsatadi. Shundan 9 nafari texnik xodim, 20 nafari rahbar va ilmiy xodim hamda mutaxassislardan iborat.
Qayd etish lozimki, o‘tgan 2021-2022-yillar davomida Markaz tarkibida tashkil etilishi belgilangan 4 ta laboratoriyadan 3 tasi ya’ni Dorivor o‘simliklar introduksiyasi va agrotexnikasi laboratoriyasi, Dorivor o‘simliklar seleksiyasi va urug‘chiligi laboratoriyasi, Dorivor o‘simliklar xom ashyosini qayta ishlash texnologiyasi laboratoriyalari faoliyati to‘liq yo‘lga qo‘yilgan. Mazkur laboratoriyalar joylashtirilgan binolarni joriy ta’mirlash va jihozlash uchun byudjet mablag‘lari doirasida jami 374.5 mln so‘m sarflandi.
2022-yilda Markaz tomonidan tashkil etilgan ekspeditsiya tomonidan Qashqadaryo viloyati 6 ta o‘rmon xo‘jaliklari (tog‘ va tog‘ oldi hududlarida)o‘rmon fondi yerlarida so‘ngi 30-yil ichida ilk marotaba dorivor o‘simliklarni tarqalish areallarini o‘rganish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari amalga oshirildi. Natijada 166 gektar maydonda yovvoyi holda o‘suvchi kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan o‘simliklarning 5 turi, 5062 gektar maydonda dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklarning 34 turining tarqalish areallari o‘rganildi va zaxiralari aniqlandi. Shuningdek, aniqlangan o‘simliklar dunyosi obyektlarini davlat kadastri ma’lumotlari geoaxborot bazasi talabi va shakllari bo‘yicha shakllantirilib elektron xaritalari yaratildi. Shundan 621 gektar maydonda kamayib borayotgan va yo‘qolish xavfi ostida turgan dorivor o‘simliklarning onalik plantatsiyalarini tashkil etish mumkin bo‘lgan maydonlari belgilandi. Shuningdek, 145 ta turdagi dorivor o‘simliklarning gerbariy namunalari tayyorlandi.
2023-yilda esa ekspeditsiya tomonidan Jizzax viloyati (tog‘ va tog‘ oldi) o‘rmon fondi yerlarida dorivor o‘simliklarni tarqalish areallarini o‘rganish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari amalga oshirildi.
Ekspeditsiya natijalariga ko‘ra, yovvoyi holda o‘suvchi kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan o‘simliklar (162,5 gektar maydonda 31 tur), dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklar (5907 gektar maydonda 43 tur) hamda, texnik maqsadda foydalaniladigan o‘simliklar (12 gektar maydonda 3 tur)ning tarqalish areallari o‘rganildi va zaxiralari aniqlandi. Shuningdek, aniqlangan o‘simliklar dunyosi obyektlarini davlat kadastri ma’lumotlari geoaxborot bazasi talabi va shakllari bo‘yicha shakllantirilib AreGIS ArcMap dasturi yordamida elektron xaritalari yaratildi.
Markaz tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligiga 4 ta, Innovatsion rivojlanish agentligiga – 16 ta (7,6 mlrd.so‘m) amaliy loyiha, Qishloq xo‘jaligi vazirligiga – 1 ta(5,5 mlrd. so‘m) amaliy loyiha, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasiga – 1 ta (200 mln.so‘m) amaliy loyiha taqdim etildi. Shundan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi PQ-174 sonli qarorining 35-bandiga asosan Markaz tomonidan “Andijon viloyati o‘rmon fondi yerlarida dorivor lavanda (Lavandula) va kovul (Cāpparis) o‘simliklarini yetishtirish hamda qo‘shimcha qiymat mahsulotlarini yaratish” bo‘yicha umumiy qiymati 750 mln so‘mlik ilmiy-amaliy loyiha moliyalashtirilib, hozirda ishlar amalga oshirilmoqda.
2024-yil 12-fevralida Toshkent kimyo-texnologiyalar institutida “Ta’lim va tadqiqotlarni takomillashtirish-2024 mavzusida II-O‘zbekiston-Hindiston xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda Markaz mutaxassislari o‘z ma’ruzalari bilan faol ishtirok etdi. “Sibirskoye zdrove” kompaniyasi bilan Namangan viloyati Chortoq tumani hududida 10 gektar maydonda 6 turdagi dorivor o‘simliklarni yetishtirish va olingan mahsulotlari kimyoviy tarkibini o‘rganish bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish yo‘lga qo‘yildi.
Yaponiyaning Yakuzimi informatsion ta’lim markazi bilan birga O‘zbekiston Respublikasi hududida shirinmiya uralensis hamda efedra sinika dorivor o‘simliklarni yetishtirish va Yaponiyaga eksportini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha loyiha dasturi shakllantirilib xalqaro donor tashkilotlariga taqdim qilindi.
Olib borilgan marketing o‘rganishlar natijasida 20 ta davlatning 65 turdagi dorivor o‘simliklarga bo‘lgan talabi o‘rganildi va 2024-yilda madaniy holda plantatsiyalarini barpo etish, maydonlarini kengaytirish bo‘yicha O‘rmon xo‘jaligi agentligi va Qishloq xo‘jaligi vazirliga takliflar berildi.

Применение современной медицины тоже имеет свои правила!
Известно, что в 2021 году Кабинет Министров утвердил положение о Научно-производственном центре по выращиванию и переработке лекарственных растений при Госкомлесхозе Республики Узбекистан.
Научно обоснованное выращивание и переработка лекарственных растений, формирование и реализация единой стратегии их рационального использования, изучение ареалов дикорастущих лекарственных растений и определение их запасов, сохранение генофонда имеющихся биоресурсов, организация материнских плантаций, выращивание и подготовка семенного материала, разведение, организация коллекционных питомников и переработка их сырья проведение научных и прикладных исследований, разработка конкретных научно обоснованных предложений по налаживанию культивирования лекарственных растений с учетом конкретных почвенно-климатических условий, разработка агротехнологических карт культивируемых лекарственных растений с учетом почвенно-климатических условий по заказу минсельхоза и госкомлесхоза, изучение химического состава лекарственных растений, стандартизация и сертификация продукции, а также проведение маркетинговых исследований по изучению спроса на лекарственные растения на внутреннем и внешнем рынках являются основными задачами центра.
В последние годы в нашей стране проведена определенная работа в этой области, направленная на обеспечение исполнения ряда постановлений президента и Правительства Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение спроса населения и фармацевтических предприятий на лекарственное растительное сырье и увеличение объемов производства, экспортно-ориентированного лекарственного растительного сырья.
В частности, в 2023 году на площади 5 тыс. 280 га будут созданы плантации, объем заготовки сырья которых достигнет 9 тыс. 62 тонн, а выращенных культурных видов – 65 т., или объем заготовки сырья увеличится в 2,2 раза. Сегодня в центре работают 29 сотрудников. Из них 9 являются техническими работниками, 20-руководящими и научными работниками, а также специалистами.
Следует отметить, что в течение 2021-2022 годов в структуре центра полностью налажена деятельность 3 из 4 лабораторий, а именно лаборатории интродукции и агротехники лекарственных растений, лаборатории селекции и семеноводства лекарственных растений, лаборатории технологии переработки сырья лекарственных растений. На текущий ремонт и оснащение помещений, в которых размещены эти лаборатории, в рамках бюджетных средств было потрачено 374,5 млн. сумов.
В 2022 году экспедицией, организованной Центром, впервые за 30 лет проведены научно-исследовательские работы по изучению ареалов распространения лекарственных растений на землях лесного фонда 6 лесничеств Кашкадарьинской области (в горных и предгорных районах). В результате были изучены ареалы распространения и выявлены запасы 5 видов редких и исчезающих растений, произрастающих в диком виде на площади 166 га, 34 видов лекарственных и пищевых растений на площади 5062 га. Также созданы электронные карты выявленных объектов растительного мира, составленные по требованиям и формам геоинформационной базы данных государственного кадастра. Из них на 621 гектаре определены площади, на которых можно организовать материнские плантации лекарственных растений, находящихся в упадке и находящихся под угрозой исчезновения. Также были подготовлены гербарные образцы 145 видов лекарственных растений.
А в 2023 году экспедицией проведены научно-исследовательские работы по изучению ареалов распространения лекарственных растений на землях лесного фонда Джизакской области (горного и Предгорного районов).
По результатам экспедиции были изучены ареалы распространения и выявлены запасы дикорастущих редких и исчезающих растений (31 вид на площади 162,5 га), лекарственных и пищевых растений (43 вида на площади 5907 га), а также растений технического назначения (3 вида на площади 12 га). Также с помощью программы Arcmap AreGIS были созданы электронные карты выявленных объектов растительного мира, сформированные по требованиям и формам геоинформационной базы данных государственного кадастра.
Центр передал Министерству экологии, охраны окружающей среды и изменения климата 4 практических проекта, Агентству инновационного развития – 16 практических проектов (7,6 млрд сумов), Министерству сельского хозяйства – 1 практический проект (5,5 млрд сумов). 1 практический проект (200 млн сумов) представлен в Агентство лесного хозяйства. Таким образом, на основании пункта № 35 решения Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года профинансирован и в настоящее время реализуется научно-практический проект общей стоимостью 750 миллионов сумов.
12 февраля 2024 года в Ташкентском химико-технологическом институте состоялась II-я узбекско-индийская международная конференция на тему «Совершенствование образования и исследований-2024». Специалисты центра приняли активное участие в этом мероприятии со своими лекциями. С компанией «Сибирское здоровье» на территории Чартокского района Наманганской области на площади 10 гектаров было налажено выращивание 6 видов лекарственных растений и проведение научных исследований по изучению химического состава получаемой продукции.
Программа проекта по выращиванию лекарственных растений Shirinmiya uralensis и Ephedra sinica на территории Республики Узбекистан и экспорту в Японию сформирована совместно с Информационно-образовательным центром Японии «Якузими» и представлена международным донорским организациям.
В результате проведенных маркетинговых исследований был изучен спрос 20 стран на 65 видов лекарственных растений, а в 2024 году в Агентство лесного хозяйства и министерство сельского хозяйства были внесены предложения по созданию культурных плантаций и расширению их площади.