Zilziladan saqlanishning oddiy usullarini bilish insonga o‘zi va yaqinlarining hayotini favqulodda vaziyatda saqlab qolish imkoniyatini beradi
Ma'lumki, davlat rahbarining 2022 yil 30 maydagi “O‘zbekiston respublikasining seysmik xavfsizligini ta'minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonining 2-ilova 10.3 bandi “Tashkilotlarda tegishli soha mutaxassislarini jalb etgan holda zilzila va uning oqibatlariga oid ko‘rgazmali o‘quv-uslubiy vositalar yordamida amaliy o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish” topshirig‘i belgilab berilgan.
Mazkur topshiriq ijrosini ta'minlash maqsadida bugun Ekalogiya, atrof muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligida soha mutaxassislarini jalb etgan holda o‘quv semenar tashkil etildi.
O‘quv semenarida Favqulotda vaziyatlar vazirligi bo‘lim boshligi Jahongir Tursunov, Favqulotda vaziyatlar vazirligi huzuridagi Fuqaro muhofazasi instituti bo‘lim boshlig‘i Komoliddin Shirinov hamda Seysmoprognostik monitoring respublika markazi. Seysmik ma'lumotlarni taxlil qilish va prognozlash guruhi boshlig‘i Mirzohid Haydarovlar ishtirok etdi.
Tadbir davomida soha vakillari tomonidan zilzila vaqtida xodimlarni xarakatlari, evakuatsiya tadbirlari, shu jumladan binodagi evakuatsiya rejasi va asosiy tark etish yo‘nalishlari tushuntirildi. Ta'kidlanganidek, zilziladan saqlanishning oddiy usullarini bilish kishiga o‘zi va yaqinlarining hayotini favqulodda vaziyatda saqlab qolish, moddiy zararni kamaytirish imkoniyatini beradi.
O‘quv semenari savol javoblarga boy bo‘ldi, ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savolga javob oldi.

Знание простых способов избежать землетрясения дает человеку возможность спасти свою жизнь и жизнь близких в чрезвычайной ситуации
Известно, что пунктом 10.3 приложения 2 к указу главы государства «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности Республики Узбекистан» от 30 мая 2022 года определено поручение «Организовать в организациях практические учебные занятия с использованием наглядных учебно-методических средств по землетрясению и его последствиям с привлечением специалистов соответствующей сферы».
В целях обеспечения выполнения данного поручения сегодня в агентстве лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата был организован обучающий семинар с привлечением специалистов отрасли.
В учебном семинаре приняли участие начальник отдела Министерства по чрезвычайным ситуациям Джахангир Турсунов, начальник отдела института гражданской защиты при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Кмолиддин Ширинов и руководитель Республиканского центра Сейсмопрогностического мониторинга. Принял участие руководитель группы анализа и прогнозирования сейсмических данных Мирзохид Хайдаров.
Во время мероприятия представители отрасли объяснили действия персонала во время землетрясения, мероприятия по эвакуации, включая план эвакуации в здании Агентстства и основные маршруты эвакуации. Как уже отмечалось, знание простых способов избежать землетрясения дает человеку возможность спасти свою жизнь и жизнь близких в чрезвычайной ситуации, минимизировать материальный ущерб.
Учебный семинар был насыщен ответами на вопросы, участники получили ответы на все интересующие их вопросы.