Ma’lumki, tog‘li hududlarning mavjud turistik salohiyatidan samarali foydalanish, tadbirkorlik sub’yektlari uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish, xalqaro umummavsumiy kurortlar, mehmonxona majmualari, madaniy-sog‘lomlashtirish, savdo-ko‘ngilochar va boshqa turizm infratuzilmasi ob’yektlarini barpo etish, mavjud resurslardan samarali foydalanish hamda qo‘shimcha ish o‘rinlarini yaratish maqsadida “Zomin” turistik-rekreasion zonasi tashkil etilgan. Mazkur hududda atrof-muhitni muhofaza qilish, o‘simlik va hayvonot dunyosini asrab-avaylash maqsadida jamoat va turizm infratuzilmasi ob’yektlari, ko‘chalar va piyodalar yo‘llari orasida yashil maydonlarni yaratish hamda ko‘kalamzorlashtirish uchun 29,0 gektar maydonda manzarali daraxt ko‘chatlarini ekish rejalashtirilgan.
Ekologiya vazirligi huzuridagi “Yashilloyiha” loyihalash instituti tomonidan belgilangan hududda 12,9 ming dona manzarali daraxt ko‘chatlarini ekish va parvarishlash bo‘yicha loyiha hujjatlari ishlab chiqilgan. Hozirgi kunda O‘rmon xo‘jaligi agentligi huzuridagi “Yashil hudud” DUK tomonidan loyiha hujjatlari asosida amaliy ishlar boshlanib, hududning tuproq-iqlim sharoitiga mos zarang, Qrim qarag‘ayi, shumtol va sadaqayrag‘och kabi yirik hajmli jami 3,5 ming dona ko‘chatlarni ekish ishlari amalga oshirildi.
Qayd etish lozimki, «Zomin» turistik-rekreasion zonasi chegaralari va «Suffa platosi. 2 400» xalqaro umummavsumiy kurorti va «O‘riklisoy» turizm majmuasi chegaralarining tavsifi hamda «Zomin» turistik-rekreasion zonasini rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlangan bo‘lib, zonada uzunligi 2 ming 640 metr bo‘lgan zamonaviy dor yo‘li qurilgan.

Какие практические работы выполняются в туристско-рекреационной зоне «Заамин»?
Как известно, в целях эффективного использования имеющегося туристического потенциала горных районов, создания благоприятных условий для субъектов предпринимательства, строительства международных общесезонных курортов, гостиничных комплексов, объектов культурно-оздоровительной, торгово-развлекательной и иной туристической инфраструктуры, эффективного использования имеющихся ресурсов и создания дополнительных рабочих мест создана туристско-рекреационная зона «Заамин». В целях охраны окружающей среды, сохранения флоры и фауны на территории планируется высадить саженцы декоративных деревьев на площади 29,0 га для создания и озеленения зеленых насаждений между объектами общественной и туристической инфраструктуры, улицами и пешеходными дорожками.
Проектная документация на посадку и содержание 12,9 тыс. саженцев декоративных деревьев разработана проектным институтом «Яшиллойха» при Минэкологии на указанной территории. В настоящее время ГУП «Зеленая зона» при агентстве лесного хозяйства на основе проектной документации начаты практические работы по высадке в общей сложности 3,5 тыс. саженцев клена, крымской сосны, ясеня и садового дерева, подходящих для почвенно-климатических условий территории.
Следует отметить, что границы туристско-рекреационной зоны «Заамин» и «Плато Суффа». Утверждены описание границ международного общесезонного курорта «2 400» и туристического комплекса «O‘riklisoy», а также концепция развития туристско-рекреационной зоны «Заамин», в зоне построена современная аллея протяженностью 2 640 метров.