Ma’lumki, tog‘li hududlarning mavjud turistik salohiyatidan samarali foydalanish, tadbirkorlik sub’yektlari uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish, xalqaro umummavsumiy kurortlar, mehmonxona majmualari, madaniy-sog‘lomlashtirish, savdo-ko‘ngilochar va boshqa turizm infratuzilmasi ob’yektlarini barpo etish, mavjud resurslardan samarali foydalanish hamda qo‘shimcha ish o‘rinlarini yaratish maqsadida “Zomin” turistik-rekreasion zonasi tashkil etilgan. Mazkur hududda atrof-muhitni muhofaza qilish, o‘simlik va hayvonot dunyosini asrab-avaylash maqsadida jamoat va turizm infratuzilmasi ob’yektlari, ko‘chalar va piyodalar yo‘llari orasida yashil maydonlarni yaratish hamda ko‘kalamzorlashtirish uchun 29,0 gektar maydonda manzarali daraxt ko‘chatlarini ekish rejalashtirilgan.
Ekologiya vazirligi huzuridagi “Yashilloyiha” loyihalash instituti tomonidan belgilangan hududda 12,9 ming dona manzarali daraxt ko‘chatlarini ekish va parvarishlash bo‘yicha loyiha hujjatlari ishlab chiqilgan. Hozirgi kunda O‘rmon xo‘jaligi agentligi huzuridagi “Yashil hudud” DUK tomonidan loyiha hujjatlari asosida amaliy ishlar boshlanib, hududning tuproq-iqlim sharoitiga mos zarang, Qrim qarag‘ayi, shumtol va sadaqayrag‘och kabi yirik hajmli jami 3,5 ming dona ko‘chatlarni ekish ishlari amalga oshirildi.
Qayd etish lozimki, «Zomin» turistik-rekreasion zonasi chegaralari va «Suffa platosi. 2 400» xalqaro umummavsumiy kurorti va «O‘riklisoy» turizm majmuasi chegaralarining tavsifi hamda «Zomin» turistik-rekreasion zonasini rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlangan bo‘lib, zonada uzunligi 2 ming 640 metr bo‘lgan zamonaviy dor yo‘li qurilgan.

What practical works have been carried out in the "Zomin" tourist-recreational zone?
It is known that the effective use of the existing tourist potential of mountainous regions, the creation of favorable conditions for business entities, the construction of international all-season resorts, hotel complexes, cultural and health care, trade and entertainment and other tourism infrastructure facilities. "Zomin" tourism-recreational zone was established for the purpose of construction, effective use of existing resources and creation of additional jobs. In order to protect the environment and preserve the flora and fauna in this area, to create green spaces between public and tourism infrastructure facilities, streets and footpaths, and for greening, ornamental trees on an area of ​​29.0 hectares it is planned to plant seedlings.
Project documents for planting and maintenance of 12,900 ornamental tree saplings were developed in the designated area by the "Yashilloiha" design institute under the Ministry of Ecology. Currently, "Yashil hudud" DUK under the Forestry Agency has started practical work on the basis of the project documents, and a total of 3.5 thousand pieces of large-sized trees, such as zarang, Crimean pine, shumtol and sadagayragoch, are suitable for the soil and climate conditions of the area. seedlings were planted.
It should be noted that the borders of "Zomin" tourist and recreation zone and "Suffa Plateau. 2 400" international all-season resort and the description of the boundaries of the tourist complex "Oriklisoy" and the concept of the development of the tourist-recreational zone "Zomin" have been approved, and a modern ropeway with a length of 2,640 meters has been built in the zone.