Zoom platformasi orqali o‘quv-seminar tashkil etildi
O‘zbekistonning 70 % yoki 31,4 million gektar yeri qurg‘oqchil maydonlardan iborat bo‘lib, ular asosan tabiiy sho‘rlangan, ko‘chma barxan qumliklar va qumliklar tarqalgan hamda issiq garmsel shamollari ta'siridagi hududlardan iboratdir. Orol dengizi suv sathining qurishi tufayli O‘zbekistonda yana qo‘shimcha 3 mln gektardan ortiq maydonda Orolqum paydo bo‘ldi. Natijada, ushbu regionda ekologik muhit yomonlashib, cho‘llanish jarayonlari yanada kuchaydi va ko‘plab ijtimoiy muammolarni yuzaga keltirdi. Birgina Orolbo‘yi mintaqasida joylashgan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlarida 2000-2018 yillar davomida 8 mln gektardan ortiq yer maydonlari turli darajada sho‘rlandi va 1 mln ga yer maydonlarida eroziya xolatlari kuzatildi. Bu esa ushbu regionning 96 % hududini tashkil etadi. Cho‘llanish ta'sirida ushbu region hududlarida yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi ekinlarining hosildorligi qariyib 40-45 % gacha kamayib ketdi.
Respublika o‘rmon xo‘jaligi tizimida faoliyat yuritayotgan xodimlar uchun Zoom platformasi orqali o‘quv-seminar tashkil etildi. Seminar davomida mutaxassislar tomonidan cho‘llanish va qurg‘oqchilik muammolariga doir hamda “Yashil makon” umummilliy loyiha yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar xususida ma'lumotlar taqdim etildi.
Ma'lumki, “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish, mazkur loyiha doirasida yiliga 200 mln. tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish belgilangan edi. Bunday keng ko‘lamli tashabbusning amalga oshirilishi natijasida shaharlarimizdagi yashil maydonlar hududi hozirgi 8 foizdan 30 foizga oshirish rejalashtirilgan.
Qayd etilishicha, o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan jami 200 ming gektar, shundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 128 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 17 ming gektar, Xorazm viloyatida 10 ming gektar va o‘rmon fondining boshqa hududlarida 5 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” - himoya o‘rmonzorlari qilish va qayta tiklash tadbirlari bajarilgan. Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etilgan. O‘rmon barpo qilish, niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ko‘kalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning 980 tonna urug‘lari jamg‘arilgan. Tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalar turlaridan 787 gektar maydonda niholxona, ko‘chatxonalar tashkil etilgan.
O‘rmonlarni muhofaza qilish va saqlash maqsadida tizim tashkilotlari tomonidan 40 ming gektar maydonda o‘rmon kasallik va zararkunandalariga qarshi o‘rganish ishlari olib borilgan. O‘rmon yong‘inlarini oldini ishlarini muvofiqlashtirish maqsadida agentlik va tizim tashkilotlarida yong‘in kelib chiqish xavfi yuqori bo‘lgan yoz mavsumida uzluksiz navbatchilik tashkil etilgan. O‘rmon hududlarida yashovchi aholi va o‘rmonga tashrif buyuruvchilar uchun o‘rmondan to‘g‘ri foydalanish, o‘rmon yong‘inlarini sodir etilishini oldini olish maqsadida 2000 ga yaqin ogohlantiruvchi bannerlar joylashtirilgan. Shuningdek, o‘rmon fondidagi 3,5 ming gektar foydalanilmayotgan yer maydoni o‘zlashtirilgan.
Mamlakatda mavjud qonunchilikka ko‘ra, dorivor o‘simliklarni madaniy holda yetishtirish hamda qayta ishlashni tashkil etish, dorivor o‘simliklarning madaniy plantatsiyalarini barpo etishni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, kasalliklarning oldini olish va davolashda dorivor o‘simliklarni keng qo‘llash maqsadida shifokorlarni dorivor o‘simliklar va xalq tabobati usullari asosida davolash bo‘yicha qayta tayyorlash va ixtisoslashtirishni hamda terapevt, umumiy amaliyot va oilaviy shifokorlarni tayyorlashda chuqurlashtirilgan o‘qitishni tashkil etish va davlat tibbiyot muassasalarida, jumladan, har bir poliklinikada dorivor o‘simliklar vositasida davolashga mo‘ljallangan xalq tabobati xonalari va fitobarlarni tashkil qilish masalalari belgilab qo‘yilgan. Xodimlarga shular xususida ham ma'lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, seminar ishtirokchilari O‘zbekiston va xorijiy davlatlaridan olib kelingan turli daraxt urug‘lari va ko‘chatlarini iqlimlashtirish, parvarishlash, ko‘chatlarni yetkazib berish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ma'lumotlar bilan ham tanishdi.

Через платформу Zoom организован обучающий семинар
Около 70%, или 31,4 миллиона гектаров земель Узбекистана, занимают засушливые районы, которые в основном являются естественными засоленными, с рассеянными мигрирующими барханными песчаниками, а также районы, подверженные воздействию горячих сухих ветров. Из-за повышения уровня воды в Аральском море в Узбекистане появилось дополнительно 3 миллиона гектаров Аралкума. В результате в этом регионе ухудшилась экологическая обстановка, процессы опустынивания стали более интенсивными и создали множество социальных проблем. В регионах Республики Каракалпакстан, Бухаре, Навои и Хорезме, расположенных только в островном регионе, за период 2000-2018 годов более 8 миллионов гектаров земель были засолены в различной степени, и были случаи эрозии на земельных участках площадью 1 миллион га. Это составляет 96% площади этого региона. Под влиянием опустынивания урожайность сельскохозяйственных культур, выращиваемых на этих территориях региона, с возрастом снизилась на 40-45%.
Для сотрудников, работающих в системе лесного хозяйства республики, через платформу Zoom был организован обучающий семинар. В ходе семинара специалистами была представлена информация о проблемах опустынивания и засухи, а также о проводимой работе над общенациональным проектом «Зеленое пространство».
Известно, что реализация национального проекта «Зеленое пространство» планировалось посадить саженцев деревьев и кустарников в рамках этого проекта 200 миллионов в год. В результате реализации столь масштабной инициативы планируется увеличить площадь зеленых насаждений в наших городах с нынешних 8% до 30%.
Отмечается, что всего лесхозами используется 200 тысяч га, из них 128 тысяч га - в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан, 40 тысяч га - в Бухарской области, 17 тысяч га - в Навоийской области, 10 тысяч га - в Хорезмской области, а в лесном фонде - 10 000 га. В остальных регионах «Зеленые покровы» - защитные леса и восстановительные мероприятия проведены на площади 5 000 га. 2000 гектаров орошаемых сельскохозяйственных земель окружены древесными рощами. Для лесоразведения, создания питомников и питомников, озеленительных мероприятий собрано 980 тонн семян деревьев и кустарников. На 787 га ландшафтных, плодовых пород деревьев и кустарников, подходящих к почвенно-климатическим условиям, созданы питомники.
В целях охраны и сохранения лесов системными организациями проведены исследования по борьбе с болезнями и вредителями леса на площади 40 тыс. га. В целях координации работы по предупреждению лесных пожаров в агентстве и организациях системы организовано бесперебойное дежурство в летний период с высокой пожароопасностью. Для жителей лесных массивов и посетителей лесных массивов размещено около 2000 предупреждающих баннеров с целью надлежащего использования леса, предотвращения возникновения лесных пожаров. Также освоено 3,5 тыс. га неиспользуемых земель лесного фонда.
В соответствии с действующим в стране законодательством, в целях организации культивирования и переработки лекарственных растений, поддержки создания культурных плантаций лекарственных растений, а также широкого использования лекарственных растений для профилактики и лечения заболеваний, а также обеспечения переподготовки и специализации врачей по лечению лекарственными растениями и методами народной медицины, а также подготовки терапевтов, врачей общей практики и семейных врачей организации углубленного обучения в медицинских учреждениях и государственных медицинских учреждениях, в том числе, в каждой поликлинике прописаны вопросы организации кабинетов народной медицины и фитобаров, предназначенных для лечения лекарственными растениями. Сотрудникам также была предоставлена информация по этим вопросам.
Также участники семинара ознакомились с информацией о проводимой работе по акклиматизации, уходу за различными семенами и саженцами деревьев, поставляемыми из Узбекистана и зарубежных стран.