Rasmiy munosabat! (03.07.2024 yil)
Bugungi kunda mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar natijasida murojaatlar to‘liq nazoratga olinishi, zarur bo‘lganda joylarga chiqib o‘rganilishi va davlat idoralarining ular uchun doim ochiqligi ta’minlanmoqda.
Xususan, navbatdagi murojaatga, Qashqadaryo viloyati, Kitob tumani, Denovbola MFY, Denovbola qishlog‘ida yashovchi fuqarolar Jovuz va Kitob o‘rmon xo‘jaliklari chegaralari bo‘yicha tushunmovchiliklar bo‘layotganligi va chorva mollarini boqish uchun yaylov yer maydoni ajratilishini hamda tegishli tashkilotlar bilan birgalikda Ishchi guruh tuzib joyida o‘rganilishini so‘ragan.
O‘rmon xo‘jaligi agentligining mas’ul xodimlari tegishli tashkilotlar bilan birgalikda joyiga chiqib, mazkur masala fuqarolar ishtirokida bir necha bor o‘rganildi.
Fuqarolarga Jovuz va Kitob davlat o‘rmon xo‘jaliklari chegaralari ko‘rib chiqilganligi, Denovbola o‘rmon bo‘limining 17, 18 va 19 dala konturlari Kitob davlat o‘rmon xo‘jaligi balansida ekanligi va Jovuz davlat o‘rmon xo‘jaligi shartnoma asosida o‘zining hududida chorva mollari joylashtirilganligi tushuntirildi.
Shuningdek, Chorva mollarini boqish uchun Jovuz davlat o‘rmon xo‘jaligi balansida yaylov yer maydoni kam bo‘lsa, Kitob davlat o‘rmon xo‘jaligi hududidan berilishi mumkinligi ham tushuntirilib o‘tildi.

Официальное отношение! (03.07.2024)
Сегодня в результате проводимых в нашей стране реформ обеспечен полный контроль обращений, при необходимости они выезжают на места и изучают их, для них всегда открыты государственные учреждения.
В частности, к очередному обращению граждан, проживающих в Деновболинском МФУ, селе Деновбола Кашкадарьинской области, Китабском районе, о том, что имеются недопонимания относительно границ Джовузского и Китабского лесхозов и выделения пастбищных земель для выпаса скота, и с соответствующими организациями попросили вместе сформировать рабочую группу и учиться на месте.
На место выезжали ответственные сотрудники Агентства лесного хозяйства совместно с соответствующими организациями, данный вопрос неоднократно изучался с участием граждан.
Граждане доведены до сведения, что границы Джовузского и Китабского гослесхозов пересмотрены, контуры полей 17, 18 и 19 Деновболинского лесничества находятся на балансе Китабского гослесхоза и Джовузского гослесхоза. Выяснилось, что в его территорию по договору.
Также было разъяснено, что если на балансе Джовузского гослесхоза будет меньше пастбищ для выращивания скота, то они могут быть предоставлены с территории Китабского гослесхоза.