Rasmiy munosabat! (03.07.2024 yil)
Bugungi kunda mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar natijasida murojaatlar to‘liq nazoratga olinishi, zarur bo‘lganda joylarga chiqib o‘rganilishi va davlat idoralarining ular uchun doim ochiqligi ta’minlanmoqda.
Xususan, navbatdagi murojaatga, Qashqadaryo viloyati, Kitob tumani, Denovbola MFY, Denovbola qishlog‘ida yashovchi fuqarolar Jovuz va Kitob o‘rmon xo‘jaliklari chegaralari bo‘yicha tushunmovchiliklar bo‘layotganligi va chorva mollarini boqish uchun yaylov yer maydoni ajratilishini hamda tegishli tashkilotlar bilan birgalikda Ishchi guruh tuzib joyida o‘rganilishini so‘ragan.
O‘rmon xo‘jaligi agentligining mas’ul xodimlari tegishli tashkilotlar bilan birgalikda joyiga chiqib, mazkur masala fuqarolar ishtirokida bir necha bor o‘rganildi.
Fuqarolarga Jovuz va Kitob davlat o‘rmon xo‘jaliklari chegaralari ko‘rib chiqilganligi, Denovbola o‘rmon bo‘limining 17, 18 va 19 dala konturlari Kitob davlat o‘rmon xo‘jaligi balansida ekanligi va Jovuz davlat o‘rmon xo‘jaligi shartnoma asosida o‘zining hududida chorva mollari joylashtirilganligi tushuntirildi.
Shuningdek, Chorva mollarini boqish uchun Jovuz davlat o‘rmon xo‘jaligi balansida yaylov yer maydoni kam bo‘lsa, Kitob davlat o‘rmon xo‘jaligi hududidan berilishi mumkinligi ham tushuntirilib o‘tildi.

Official attitude! (03.07.2024)
Today, as a result of the reforms carried out in our country, it is ensured that appeals are fully controlled, if necessary, they go to the places and study them, and state offices are always open for them.
In particular, to the next appeal, citizens living in Denovbola MFY, Denovbola village, Kashkadarya region, Kitab district, that there are misunderstandings regarding the boundaries of Jovuz and Kitab forestry farms and the allocation of pasture land for livestock grazing, and with relevant organizations asked to form a working group together and study on the spot.
Responsible employees of the Forestry Agency went to the place together with relevant organizations, and this issue was studied several times with the participation of citizens.
Citizens are informed that the borders of Jovuz and Kitab State Forestry have been reviewed, that field contours 17, 18 and 19 of the Denovbola Forest Department are in the balance of Kitab State Forestry and Jovuz State Forestry It was explained that cattle were placed in his territory based on the contract.
It was also explained that if there is less pasture land in the balance of Jovuz State Forestry for raising cattle, it can be provided from the territory of Kitab State Forestry.