Rasmiy munosabat! (28.01.2025 yil)
Ijtimoiy tarmoqlarda Paxtachi davlat o‘rmon xo‘jaligi faoliyati bo‘yicha video murojaat e’lon qilindi. O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutaxassislari tomonidan murojaatda keltirilgan holat o‘rganildi.
Natijada chorva mollari murojaatda keltirilgani kabi Paxtachi davlat o‘rmon xo‘jaligi yerlarida emas, balki unga tutash “Oqtepa Abror chorvasi” fermer xo‘jaligi yerlarida boqilgani aniqlandi.
Daraxtlar kesilishi O‘zbekiston Respublikasining “O‘rmon to‘g‘risida”gi Qonuni va Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlariga asosan sog‘lomlashtirish va qayta tiklash maqsadida amalga oshirilgan.

Официальная реакция! (28.01.2025)
В социальных сетях опубликовано видеообращение о деятельности Пахтачинского государственного лесного хозяйства. Ситуацию, изложенную в обращении, изучили специалисты Агентства лесного хозяйства.
В результате было установлено, что выпас скота осуществлялся не на землях Пахтачинского государственного лесного хозяйства, как указано в обращении, а на землях соседнего фермерского хозяйства «Октепа Аброр Чорваси».
Вырубка деревьев проводилась в целях рекультивации и восстановления в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О лесе» и соответствующими постановлениями Кабинета Министров.