Rasmiy munosabat! (28.01.2025 yil)
Ijtimoiy tarmoqlarda Paxtachi davlat o‘rmon xo‘jaligi faoliyati bo‘yicha video murojaat e’lon qilindi. O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutaxassislari tomonidan murojaatda keltirilgan holat o‘rganildi.
Natijada chorva mollari murojaatda keltirilgani kabi Paxtachi davlat o‘rmon xo‘jaligi yerlarida emas, balki unga tutash “Oqtepa Abror chorvasi” fermer xo‘jaligi yerlarida boqilgani aniqlandi.
Daraxtlar kesilishi O‘zbekiston Respublikasining “O‘rmon to‘g‘risida”gi Qonuni va Vazirlar Mahkamasining tegishli qarorlariga asosan sog‘lomlashtirish va qayta tiklash maqsadida amalga oshirilgan.

Official response! (28.01.2025)
A video appeal was posted on social networks regarding the activities of the Pakhtachi State Forestry. The situation presented in the appeal was investigated by specialists of the Forestry Agency.
As a result, it was determined that the livestock was not grazed on the lands of the Pakhtachi State Forestry, as stated in the appeal, but on the lands of the adjacent “Oqtepa Abror Chorvasi” farm.
The felling of trees was carried out for the purpose of rehabilitation and restoration in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “On Forestry” and relevant resolutions of the Cabinet of Ministers.