O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlariga aloqa kanallari orqali korrupsiyaviy xatti-harakatlar to‘g‘risida kelib tushgan xabarlar (murojaatlar)ni qabul qilish va ko‘rib chiqish tartibi
1. Mazkur Tartib O‘rmon xo‘jaligi agentligi va uning tizim tashkilotlari, hududiy boshqarmalari va xo‘jaliklari (keyingi o‘rinlarda –Agentlik va tizim tashkilotlari)da korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar to‘qnashuvini aniqlash va tegishli ta'sir choralarini ko‘rishga qaratilgan chora-tadbirlarning samaradorligini oshirish maqsadida ishlab chiqilgan.
2. Mazkur Tartib Agentlik va tizim tashkilotlaridagi aloqa kanallari orqali korrupsiyaviy xatti-harakatlar haqida kelib tushgan xabarlar bilan ishlashning asosiy tamoyillari, shuningdek, xabarlarni qabul qilish, ularni ro‘yxatdan o‘tkazish va ko‘rib chiqish, shuningdek, Agentlik va tizim tashkilotlari rahbarlariga hisobot taqdim etish tartibini belgilaydi.
3. Mazkur Tartib maqsadlarida quyidagi asosiy tushunchalardan foydalaniladi:
ishonch telefoni – Agentlikka telefon orqali kelib tushadigan murojaatlarni markazlashgan holda qabul qilish, tasniflash va tizimlashtirish, shuningdek, o‘z vaqtida va sifatli ko‘rib chiqilishini monitoring qilish imkonini beruvchi tizim;
murojaatchi – aloqa kanallari orqali Agentlik va tizim tashkilotlaridagi korrupsiyaviy xatti-harakatlar to‘g‘risida axborot berish uchun murojaat qilgan har qanday jismoniy va (yoki) yuridik shaxs, xodim;
manfaatlar to‘qnashuvi – shaxsiy (bevosita yoki bilvosita) manfaatdorlik shaxsning mansab yoki xizmat majburiyatlarini lozim darajada bajarishiga ta'sir ko‘rsatayotgan yoxud ta'sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan hamda shaxsiy manfaatdorlik bilan fuqarolarning, tashkilotlarning, jamiyatning yoki davlatning huquqlari va qonuniy manfaatlari o‘rtasida qarama-qarshilik yuzaga kelayotgan yoki yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan vaziyat;
korrupsiya – shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeidan shaxsiy manfaatlarini yoxud o‘zga shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishi;
korrupsiyaviy harakatlar – xodim tomonidan bevosita yoki bilvosita shaxsan yoki uchinchi shaxslar orqali pora beruvchi manfaatlari yo‘lida harakat yoki harakatsizlik uchun moddiy manfaatdor bo‘lishi, shu jumladan pul, qimmatbaho qog‘oz, boshqa ko‘rinishdagi mulk va mulkiy huquqlar, mulkiy xarakterdagi xizmatlar olish, talab qilish, undirish, taklif qilish yoki berish, pora berish va/yoki olish yoki bunda vositachilik qilishda, rasmiyatchiliklarni soddalashtirish uchun to‘lovlar undirish (pora olish) va boshqa noqonuniy maqsadlarda o‘z xizmat vazifalaridan noqonuniy foydalanishi;
korrupsiyaga oid huquqbuzarlik – korrupsiya alomatlariga ega bo‘lgan, sodir etilganligi uchun qonunchilikda javobgarlik nazarda tutilgan qilmish;
korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi – amaldagi qonunchilik va ichki hujjatlarni korrupsiyaviy jihatdan buzilishini bartaraf etish, Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlari tomonidan yuqori darajada kasbiy va axloqiy faoliyat olib borishlarini ta'minlash bo‘yicha chora-tadbirlar majmui;
korrupsiyaviy xavf–xatar – xodimlar yoki uchinchi shaxslar tomonidan Agentlik va tizim tashkilotlari nomidan va (yoki) ularning manfaatlarini ko‘zlab korrupsiyaviy harakatlarni sodir etish xavfi;
taaluqli xabar – Agentlik va tizim tashkilotlaridagi korrupsiyaviy harakatlar va (yoki) manfaatlar to‘qnashuvi haqidagi axborotdan iborat bo‘lgan xabar;
xodim – Agentlik bilan mehnat munosabatlariga kirishgan shaxs;
xodimning shaxsiy manfaatdorligi – xodim tomonidan o‘z xizmat vazifalarini bajarishi chog‘ida o‘zi yoki uchinchi shaxslarning manfaatlari yo‘lida xodimning mansab yoki xizmat majburiyatlarini lozim darajada bajarishiga ta'sir qilishi mumkin bo‘lgan pul mablag‘lari, moddiy yoki nomoddiy boyliklar, boshqa mol-mulk va imtiyozlar ko‘rinishida shaxsiy naf olish imkoniyati (shaxsiy, ijtimoiy, moliyaviy, siyosiy va boshqa tijoriy yoki notijoriy manfaatlari).
4. Agentlik korrupsiyaviy harakatlar haqida axborot berishga mo‘ljallangan aloqa kanallarining ishini quyidagi tamoyillar asosida tashkil etadi:
konfidentsiallik va xavfsizlik – aloqa kanallaridagi xabarlardan foydalanishga ruxsat berilgan Agentlik va tizim tashkilotlarining barcha vakolatli shaxslari ushbu xabarlarni vakolatga ega bo‘lmagan shaxslarga berish (oshkor qilish) ga haqqi yo‘q.
Agar murojaatchi o‘z xabarini yuborganligi xaqida boshqa xodimlarga yoki uchinchi shaxslarga o‘z xohishiga ko‘ra, jumladan, ehtiyotsizligi natijasida oshkor qilgan bo‘lsa, Agentlik va tizim tashkilotlari uning oshkor bo‘lishiga javobgar bo‘lmaydi;
qonuniylik – Agentlik aloqa kanallariga kelib tushadigan xabarlarni qabul qilish, ro‘yxatga olish, qayta ishlash va ko‘rib chiqish qat'iy ravishda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari va ushbu Tartibga muvofiq amalga oshiriladi;
murojaatchining ta'qib qilinmasligi – aloqa kanallari orqali korrupsiyaviy harakatlar haqida o‘z xohishiga ko‘ra xabar bergan jismoniy va yuridik shaxs, xususan Agentlik xodimi xabarning mazmunidan qat'i nazar biron-bir javobgarlikka tortilmaydi;
murojaatchi bilan majburiy tartibdagi qayta aloqa – agar xabar anonim bo‘lmasa, uni ko‘rib chiqish natijalari Agentlik va tizim tashkilotlari tomonidan murojaatchiga yetkazilishi lozim;
ta'sir choralarini qo‘llashning majburiyligi – korrupsiya fakti tasdiqlangan taqdirda, Agentlik aybdor shaxslarni javobgarlikka tortish uchun O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq harakat qiladi.
2-bob. Korrupsiyaga oid harakatlar haqida axborot berish uchun aloqa kanallari.
5. Taaluqli xabar quyidagi aloqa kanallaridan yuborilishi mumkin:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi (https://pm.gov.uz/) orqali;
Agentlikning elektron pochtasi orqali – antikor@urmon.uz,
Agentlikning ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy kanal va sahifalari (misol uchun Facebookdagi rasmiy sahifasi (https://www.facebook.com/Urmon-News-2424914581061376) orqali;
Agentlikning telefon raqamlari (71-263-03-58-ishonch va boshqa ish telefon raqamlari) orqali;
Agentlikning telegram boti (@urmon_bot) orqali;
Agentlikka og‘zaki (shaxsan) murojaat qilish orqali;
huquqni mahofaza qiluvchi organlar orqali;
mazkur Tartibda ko‘rsatilmagan boshqa aloqa kanallari orqali.
6. Agentlik va tizim tashkilotlari aloqa kanallari to‘g‘risidagi axborotni rasmiy veb-sayt va ijtimoiy tarmoqdagi sahifa hamda kanallariga joylashtiradi, shuningdek, xodimlarga davriy ravishda yuboriladigan elektron xatlar tarqatmalariga va o‘quv materiallariga kiritadi, Agentlik va tizim tashkilotlari binolarida joylashtiriladigan tematik plakatlar va hokazolarda aks ettiradi.
3-bob. Aloqa kanallari orqali kelib tushayotgan taaluqli xabarlarni qabul qilish.
7. Agentlikning Korrupsiyaga qarshi komplayens-nazorat xizmati Agentlik va tizim tashkilotlarining aloqa kanallaridan kelib tushgan taaluqli xabarlarni ko‘rib chiqishga mas'ul hisoblanadi.
8. Agentlik va tizim tashkilotlarining quyidagi aloqa kanallaridan kelib tushgan taaluqli xabarlar Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 7 maydagi 341-son qarori bilan tasdiqlangan Davlat organlarida, davlat muassasalarida va davlat ishtirokidagi tashkilotlarda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tartibi to‘g‘risidagi namunaviy nizom va Agentlikning jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tartibi to‘g‘risidagi nizom talablarida nazarda tutilgan tartibda ro‘yxatga olinadi va rezolyutsiya uchun Agentlik direktoriga yoki uning o‘rinbosariga chiqariladi:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti virtual qabulxonasi orqali;
Agentlik va tizim tashkilotlarining rasmiy veb-sayti yoki elektron pochtasi orqali;
Agentlik va tizim tashkilotlarining telefon raqamlari orqali (ishonch va boshqa ish telefon raqamlari orqali);
Agentlik va tizim tashkilotlariga og‘zaki (shaxsan) murojaat qilish;
huquqni muhofaza qiluvchi organlar orqali.
9. Agentlik va tizim tashkilotlarining ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy kanal va sahifalari, telegram boti orqali kelib tushadigan xabarlarni qabul qilish uchun Komplayens-nazorat xizmati mas'ul xodimi tayinlanadi. Bunda, taaluqli xabar kelib tushganda Komplayens-nazorat xizmati mas'ul xodimi murojaatchi bilan elektron yozishma yo‘li bilan yoki telefon orqali bog‘lanib zarur axborotni aniqlashtiradi, xabarni Reyestrda ro‘yxatga oladi va ma'lumotni Agentlik direktori yoki uning o‘rinbosariga kiritadi. Komplayens-nazorat xizmati mas'ul xodimi kelib tushadigan xabarlarni dushanbadan jumagacha soat 09:00 dan 18:00 ga qadar tahlil qiladi. Agar xabar ish vaqtidan tashqari paytda kelib tushsa, bu xabar navbatdagi ish kunida aniqlashtirish uchun saqlanadi.
10. Agar murojaatchi o‘z xabarini tasdiqlash uchun qo‘shimcha materiallarga, masalan, fotomateriallar, hujjatlar, audio va videoyozuvlarga ega bo‘lsa, murojaatni qabul qilishga mas'ul xodim ularni taqdim etish bo‘yicha foydalaniladigan aloqa kanallari (telegram boti yoki elektron pochtasi)ni ko‘rsatadi va taqdim etiladigan ma'lumotni konfedentsialligini bildiradi. Mazkur ma'lumotlar taaluqli xabarga ilova sifatida rasmiylashtiriladi.
11. Agentlik direktori yoki uning o‘rinbosari taaluqli xabarni tezkorlik bilan tahlil qilish va ko‘rib chiqish uchun Agentlik Komplayens-nazorat xizmatiga topshiriq tushiradi.
12. Agentlikning Komplayens-nazorat xizmati taaluqli xabarni olgandan keyin 1 (bir) soat ichida uni ilovaga muvofiq shaklda Agentlikda korrupsiyaga oid harakatlar haqidagi xabarlarni qabul qilish reyestrida (keyingi o‘rinlarda – Reyestr) ro‘yxatga olishi va ushbu Tartibning 4-bobiga muvofiq ko‘rib chiqishi lozim.
13. Agentlik va tizim tashkilotlari murojaatchilarga xodim tomonidan sodir etilgan korrupsiyaviy xarakatlar to‘g‘risida anonim xabarlar qoldirish imkoniyatini beradi. Anonim xabar kelib tushgan taqdirda Agentlikning ma'sul xodimi, imkon mavjud bo‘lgan taqdirda, quyidagilarni amalga oshirishi lozim:
Agentlikga kelib tushgan xabarga javob berish uchun murojaatchi bilan bog‘lana olmasliklari mumkinligi haqida ma'lum qilishi; qo‘shimcha zarur ma'lumot olish imkoniyati bo‘lmagan taqdirda xabarni to‘liq va har tomonlama o‘rgana olmasliklarini bildirishi; murojaatchiga u bilan bog‘lanish uchun anonim aloqa kanali tashkil qilishni taklif qiladi (shaxs ko‘rsatilmagan elektron pochta manzili, Telegramdagi maxfiy chat va.b.); Murojaatchi o‘z arizasidan voz kechmagan taqdirda, mazkur Tartibda nazarda tutilgan tartibda xabarni qabul qilishi shart.
14. Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlari tomonidan olingan xabarlarni ko‘rib chiqish jarayonida korrupsiyaviy huquqbuzarliklarni sodir etishning sabab va sharoitlari ham tahlil qilinadi va kelgusida ularning oldini olish hamda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish bo‘yicha tadbirlar amalga oshiriladi.
15. Olingan xabarlar bo‘yicha barcha taaluqli materiallar, hujjatlar va ma'lumotlar (shu jumladan, qabul qilingan qarorlar va murojaatchilarga yuborilgan javoblar) Murojaatlar bilan ishlash tuzilmasida O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan muddatga, shu bilan birga 10 yildan kam bo‘lmagan muddatga saqlanishi kerak.
16. Taaluqli xabar agentlikning hududiy va tarkibiy bo‘linmalarga kelib tushgan taqdirda, uni qabul qilgan mas'ul xodimlar zudlik bilan yozma shaklda hududiy (tarkibiy) bo‘linma rahbari va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mas'ulni kelib tushgan xabar to‘g‘risida xabardor qiladi, ular o‘z navbatida ushbu xabarni Agentlikning markaziy apparatidagi Komplayens-nazorat xizmatiga yuboradi. Komplayens-nazorat xizmati olingan xabarni 1-bandda bayon etilgan tartibga muvofiq ko‘rib chiqadi.
17. Agentlikning hududiy va tarkibiy bo‘linmalari o‘zlarining Reyestrini yuritadi.
4-bob. Korrupsiyaviy harakatlar haqidagi xabarlarni ko‘rib chiqish.
18. Komplayens-nazorat xizmatiga kelib tushgan barcha taaluqli xabarlar xizmatning mas'ul xodimlari yoki Agentlik direktori (yoki uning o‘rinbosari) topshirig‘iga asosan boshqa bo‘linmalar tomonidan ko‘rib chiqiladi.
19. Korrupsiyaviy xarakatlari to‘g‘risidagi xabarlarni ko‘rib chiqish jarayoniga, harakatlari ustidan taaluqli xabar kelib tushgan yoki ko‘rib chiqish jarayonida manfaatlar to‘qnashuvi yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xodimlarni jalb qilish man etiladi.
20. Taaluqli xabar kelib tushganda Komplayens-nazorat xizmati xodimi dastlabki tekshiruvni o‘tkazib, uning taaluqliligini tahlil qiladi, ya'ni xabarda ko‘rsatilgan ma'lumotning Agentlik tizimiga taaluqli korrupsiyaga oid huquqbuzarlikka va (yoki) manfaatlar to‘qnashuviga tegishliligini tekshiradi. Dastlabki tekshiruv taaluqli xabar Komplayens-nazorat xizmatiga kelib tushgan kundan boshlab 5 (besh) ish kuni ichida amalga oshiriladi.
21. Mazkur Tartibning 20-bandida nazarda tutilgan dastlabki tekshiruv natijalaridan qat'i nazar, bu haqdagi axborot Reyestrga kiritiladi.
22. Agar Komplayens-nazorat xizmati xodimi xabar taaluqli emas, degan xulosaga kelsa, bu xabar bir ish kuni ichida Agentlikning tegishli tuzilmasiga bildirgi asosida o‘tkazilishi lozim.
23. Agar xabarda korrupsiyaviy harakatlar va (yoki) manfaatlar to‘qnashuvi haqida ma'lumot hamda xizmat tekshiruvini o‘tkazish uchun yetarli asoslar mavjud bo‘lsa, Komplayens-nazorat xizmati xodimi ichki idoraviy hujjatda belgilangan tartibda xizmat tekshiruvini o‘tkazish tashabbusi bilan chiqadi.
24. Taaluqli xabarlarni mazmunan ko‘rib chiqish Agentlikga kelib tushgan kundan e'tiboran bir oy ichida, tekshirish o‘tkazish, qo‘shimcha materiallarni so‘rab olish yoxud boshqa chora-tadbirlar ko‘rish zarur bo‘lgan hollarda, ularni ko‘rib chiqish muddatlari, agentlik direktori tomonidan istisno tariqasida uzog‘i bilan bir oyga uzaytirilishi mumkin, bu haqda murojaat etuvchiga (anonim murojaatlardan tashqari) xabar qilinadi.
25. Murojaatga javob Komplayens-nazorat xizmati tomonidan tayyorlanib, agentlik direktori yoki uning o‘rinbosarining imzosi bilan rasmiylashtiriladi.
26. Taaluqli xabarlarni ko‘rib chiqish yakunlariga ko‘ra, o‘rganish natijalari va qo‘llanilgan ta'sir choralari ko‘rsatilgan javob xati tayyorlanadi va belgilangan tartibda murojaatchiga yuboriladi.
27. Ijtimoiy tarmoqdagi kanal va sahifalar yoki telegram-bot orqali kelib tushgan taaluqli xabarga javob murojaatchiga elektron shaklda ijtimoiy tarmoqdagi kanal va sahifalar yoki telegram-bot orqali yuboriladi.
5-bob. Hisobdorlik.
28. Reyestrdan Komplayens-nazorat xizmati xodimlari, xabarlarni ko‘rib chiqishda ishtirok etgan tegishli boshqa davlat organlari va tashkilotlarining xodimlari (faqat shunday xabarlarga doir), Agentlik direktori yoki raisning korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishini nazorat qiluvchi o‘rinbosari foydalanishi mumkin.
29. Reyestr ma'lumotlari asosida Komplayens-nazorat xizmati har chorakda Agentlik direktoriga qabul qilingan korrupsiyaviy xarakatlar to‘g‘risidagi xabarlarga taalluqli bo‘lgan hisobotni taqdim etadi va unda quyidagilar ko‘rsatiladi:
kelib tushgan taaluqli xabarlar va ko‘rib chiqilgan taaluqli xabarlar soni;
korrupsiyaviy xarakatlar, manfaatlar to‘qnashuvi holatlari tasdiqlangan taaluqli xabarlar soni;
ko‘rib chiqish muddatlari buzilgan taaluqli xabarlar soni;
taaluqli xabarlarni ko‘rib chiqishning o‘rtacha muddati;
murojaatchilar tomonidan eng ko‘p foydalaniladigan aloqa kanallari va boshqa statistik ma'lumotlar.
30. Mazkur Tartib talablarini buzish belgilangan tartibda javobgarlikka sabab bo‘ladi.
31. Mazkur Tartib, murojaatlar va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida O‘zbekiston Respublikasining qonunchiligi o‘zgarganda qayta ko‘rib chiqilishi lozim.

The procedure for receiving and considering messages (appeals) about corrupt behavior received through communication channels to the Forestry Agency and system organizations
1. This Regulation is aimed at combating corruption, identifying conflicts of interest and taking appropriate measures in the Forestry Agency and its system organizations, regional administrations and farms (hereinafter referred to as the Agency and system organizations). was developed in order to increase the effectiveness of measures aimed at
2. This Procedure is the main principles of working with reports about corrupt behavior through the communication channels of the Agency and system organizations, as well as the reception, registration and review of reports, as well as to the heads of the Agency and system organizations determines the procedure for submitting the report.
3. For the purposes of this Regulation, the following basic concepts are used:
hotline - a system that allows the Agency to centrally receive, classify and systematize appeals received by phone, as well as monitor their timely and high-quality review;
applicant - any individual and (or) legal entity, employee who applied to provide information about corrupt behavior in the Agency and system organizations through communication channels;
conflict of interest - a personal (direct or indirect) interest that affects or may affect the proper performance of a person's official or service obligations, and personal interest interferes with the rights of citizens, organizations, society, or the state and a situation where a conflict between legal interests is occurring or may occur;
corruption - illegal use of a person's position or official position for the purpose of obtaining material or immaterial benefits for personal interests or the interests of other persons, as well as illegally presenting such benefits;
corrupt actions - having a material interest by the employee directly or indirectly personally or through third parties for action or inaction in the interests of the briber, including money, valuable securities, other forms of property and property rights, services of a proprietary nature illegal use of his official duties for receiving, demanding, extorting, offering or giving, giving and/or receiving bribes or mediating in this, collecting payments for simplifying formalities (bribes) and other illegal purposes;
crime related to corruption - an act that has signs of corruption, for the commission of which liability is provided by law;
anti-corruption system - a set of measures to eliminate corrupt violations of current legislation and internal documents, to ensure high professional and ethical activity by the employees of the Agency and system organizations;
corruption risk - the risk of corrupt actions by employees or third parties on behalf of the Agency and system organizations and (or) in their interests;
relevant message - a message containing information about corrupt actions and (or) conflict of interests in the Agency and system organizations;
employee - a person who entered into labor relations with the Agency;
employee's personal interest - funds, material or intangible assets that may affect the employee's proper performance of official or service duties in the interests of himself or third parties during the performance of his official duties , the possibility of personal gain in the form of other property and benefits (personal, social, financial, political and other commercial or non-commercial interests).
4. The agency organizes the work of communication channels intended to provide information about corrupt activities based on the following principles:
confidentiality and security - all authorized persons of the Agency and system organizations authorized to use messages in communication channels do not have the right to give (disclose) these messages to unauthorized persons.
If the applicant disclosed the fact that he sent his message to other employees or third parties at his own will, including as a result of carelessness, the Agency and system organizations will not be responsible for its disclosure;
legality - reception, registration, processing and review of messages received through the communication channels of the Agency are carried out strictly in accordance with the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan and this Procedure;
non-prosecution of the applicant - a natural and legal person, in particular, an employee of the Agency, who voluntarily reports about corrupt activities through communication channels, will not be held accountable regardless of the content of the report;
Mandatory feedback to the applicant - if the message is not anonymous, the results of its review must be communicated to the applicant by the Agency and system organizations;
Mandatory application of measures of influence - if the fact of corruption is confirmed, the Agency will act in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan to bring the guilty persons to justice.
Chapter 2. Communication channels to provide information about corruption activities.
5. The relevant message can be sent through the following communication channels:
through the virtual lobby of the President of the Republic of Uzbekistan (https://pm.gov.uz/);
Via the e-mail of the agency - antikor@urmon.uz,
Through the agency's official channels and pages on social networks (for example, the official page on Facebook (https://www.facebook.com/Urmon-News-2424914581061376);
Through the phone numbers of the agency (71-263-03-58-ishonch and other business phone numbers);
Through the agency's telegram bot (@urmon_bot);
By contacting the agency verbally (in person);
through law enforcement agencies;
through other communication channels not specified in this Order.
6. Agency and system organizations will post information about communication channels on their official website and pages and channels in social networks, as well as include them in e-mails and training materials sent periodically to employees, thematic posters placed in the buildings of Agency and system organizations and so on.
Chapter 3. Receiving relevant messages through communication channels.
7. The Agency's anti-corruption compliance-control service is responsible for reviewing relevant messages received from the communication channels of the Agency and system organizations.
8. Relevant messages received from the following communication channels of agencies and system organizations, approved by Cabinet of Ministers Resolution No. 341 dated May 7, 2018 The following shall be registered in accordance with the requirements of the Agency's regulations on the procedure for dealing with appeals of individuals and legal entities and sent to the Director of the Agency or his deputy for resolution:
through the virtual lobby of the President of the Republic of Uzbekistan;
Through the official website or e-mail of the agency and system organizations;
Through phone numbers of agencies and system organizations (through trust and other business phone numbers);
Addressing agencies and system organizations verbally (in person);
through law enforcement agencies.
9. The responsible officer of the Compliance-control service is appointed to receive the messages received through the official channels and pages of the agency and system organizations in social networks, Telegram bot. In this case, when the relevant message is received, the responsible officer of the Compliance-control service contacts the applicant by e-mail or by phone, specifies the necessary information, registers the message in the Register and enters the information to the Director of the Agency or his deputy. . The responsible employee of the compliance monitoring service analyzes incoming messages from Monday to Friday from 09:00 to 18:00. If the message is received outside of working hours, the message will be saved for clarification on the next working day.
10. If the applicant has additional materials to confirm his message, for example, photos, documents, audio and video recordings, the employee responsible for receiving the application shall provide them with the communication channels (telegram bot or electronic indicates the confidentiality of the information provided. This information is formalized as an attachment to the relevant message.
11. The director of the Agency or his deputy sends a task to the Agency's Compliance-control service to quickly analyze and consider the relevant message.
12. Within 1 (one) hour after receiving the relevant message, the Compliance-control service of the Agency shall register it in the Agency's register of receiving messages about corruption-related actions (hereinafter - the Register) in accordance with the attached form, and in accordance with Chapter 4 of this Procedure should be reviewed.
13. Agency and system organizations provide applicants with the opportunity to leave anonymous messages about corrupt actions committed by an employee. In case of receiving an anonymous report, the responsible officer of the Agency should, if possible, do the following:
Notify the agency that they may not be able to contact the applicant to respond to the message received; to state that they will not be able to fully and comprehensively study the message in the absence of an opportunity to obtain additional necessary information; offers the applicant to establish an anonymous communication channel to contact him (an anonymous e-mail address, a secret chat in Telegram, etc.); If the applicant does not withdraw his application, he must accept the message in accordance with the procedure provided for in this Procedure.
14. In the process of reviewing the messages received by the employees of the agency and system organizations, the causes and conditions of committing corrupt offenses will be analyzed, and measures will be taken to prevent them and improve the anti-corruption system in the future.
15. All relevant materials, documents and information on the received messages (including decisions made and responses sent to applicants) for the period established by the legislation of the Republic of Uzbekistan in the structure of working with appeals, and at the same time for a period of not less than 10 years should be kept.
16. If the relevant message is received by the regional and structural units of the agency, the responsible employees who receive it immediately notify the head of the regional (structural) unit and the person in charge of fighting corruption in writing. , they in turn send this message to the Compliance-control service in the central office of the Agency. The compliance control service will consider the message received in accordance with the procedure described in paragraph 1.
17. Territorial and structural divisions of the Agency maintain their own Register.
Chapter 4. Review reports of corrupt practices.
18. All relevant messages received by the compliance-control service are reviewed by the responsible employees of the service or by other departments based on the assignment of the director of the Agency (or his deputy).
19. It is forbidden to involve in the process of reviewing reports of corrupt activities, employees whose actions have been reported or who may have a conflict of interest during the review process.
20. Upon receipt of a relevant message, the employee of the Compliance-control service conducts a preliminary investigation and analyzes its relevance, that is, checks whether the information indicated in the message is related to the offense of corruption and (or) conflict of interest related to the Agency system. The preliminary inspection is carried out within 5 (five) working days from the date of receipt of the relevant message to the Compliance-control service.
21. Irrespective of the results of the preliminary inspection provided for in Clause 20 of this Regulation, the information about it will be entered in the Register.
22. If the employee of the Compliance-control service comes to the conclusion that the message is not relevant, this message must be transferred to the appropriate structure of the Agency within one working day.
23. If the report contains information about corrupt actions and (or) conflicts of interest and sufficient grounds for conducting a service audit, the Compliance-control service employee will take the initiative to conduct a service audit in accordance with the procedure specified in the internal departmental document. .
24. Content consideration of relevant messages Within one month from the day of receipt by the Agency, in cases where it is necessary to conduct an investigation, request additional materials or take other measures, consider them the period of withdrawal may be exceptionally extended by one month by the director of the agency, the applicant will be informed about it (except for anonymous applications).
25. The response to the appeal is prepared by the Compliance-supervision service and formalized with the signature of the director of the agency or his deputy.
26. According to the results of the review of the relevant messages, a response letter indicating the results of the study and the applied impact measures will be prepared and sent to the applicant in the prescribed manner.
27. The response to the relevant message received through social network channels and pages or Telegram-bot is sent to the applicant in electronic form through social network channels and pages or Telegram-bot.
Chapter 5. Accountability.
28. The register can be used by employees of the Compliance-control service, employees of other relevant state bodies and organizations involved in the review of reports (only related to such reports), the director of the Agency or the deputy chairman of the anti-corruption department.
29. Based on the data of the register, the Compliance-supervision service shall submit a quarterly report to the Director of the Agency regarding the received reports of corrupt activities and shall indicate the following:
the number of relevant messages received and the number of relevant messages reviewed;
the number of relevant reports of confirmed cases of corrupt activities, conflicts of interest;
the number of relevant messages whose review deadlines have been violated;
the average period of consideration of relevant messages;
communication channels most used by applicants and other statistical data.
30. Violation of the requirements of this Order shall cause liability in accordance with the established procedure.
31. This procedure should be revised when the legislation of the Republic of Uzbekistan changes in the field of appeals and fighting against corruption.