Maʼlumki, oʻrmon fondi yerlari 12 million gektarga yetkazildi. Oʻrmon fondi yer maydonining 85,5 foizini (10 million gektar) choʻl, 13,2 foizini (1,6 million gektar) togʻ, 0,3 foizini (36 ming gektar) vodiy, 1 foizini esa (455,7 ming gektar) toʻqay hududlari tashkil etadi. Oʻrmon fondining foydalanilmayotgan 7 ming gektar yer maydonlari oʻzlashtirilib, oborotga kiritildi, foydalanilmayotgan 2,3 ming gektar yer maydonlari jismoniy va yuridik shaxslarga uzoq muddatga ijaraga berildi. Orol dengizining qurigan tubi va Orolboʻyi hududlarida 2022-yilda jami 208 ming gektar, shundan Qoraqalpogʻiston Respublikasi Moʻynoq tumanida 107 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 50 ming gektar va Xorazm viloyatida 11 ming gektar maydonda choʻl oʻsimliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi.
Shuningdek, sugʻoriladigan qishloq xoʻjaligi yerlar dala chetlarida 2,5 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi. Oʻrmon barpo qilish, niholxona va koʻchatxonalar tashkil etish hamda koʻkalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning 1 ming tonna urugʻlari tayyorlandi. Oʻtgan 2022-yilda jami 113 million dona tuproq-iqlim sharoitga mos turdagi manzarali, mevali daraxt hamda butalarning nihol va koʻchatlar yetishtirildi. Respublika boʻyicha “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hamda “dolzarb 40 kunlik” davomida koʻchat ekish ishlariga barcha kuch va imkoniyatlar toʻliq safarbar etildi. Respublika hududlarida jami 76,4 mln dona, xususan, Qoraqalpogʻiston Respublikasida 5,3 mln. dona, Andijonda 5,9 mln dona, Buxoroda 6,0 mln dona, Jizzaxda 6,0 mln dona, Qashqadaryoda 6,3 mln dona, Navoiyda 5,3 mln. dona, Namanganda 5,9 mln dona, Samarqandda 6,2 mln dona, Surxondaryoda 6,0 mln dona, Sirdaryoda 5,3 mln. dona, Toshkentda 6,3 m dona, Fargʻonada 5,7 mln dona, Xorazmda 5,7 mln dona va Toshkent shahrida 0,4 mln dona) manzarali, mevali va boshqa turdagi koʻchatlar ekildi. Oʻrmon xoʻjaliklari tomonidan kuzgi koʻchat ekish mavsumida koʻchatlarni yetkazib berish boʻyicha reja-grafigi tasdiqlandi hamda 2022-yil kuz mavsumida 13,4 mln. tup (topshiriqqa nisbatan 104,5 foiz) koʻchatlar yetkazib berildi. Bundan tashqari, “Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari hamda mahalliy hokimliklar bilan hamkorlikda “yashil bogʻlar” va “yashil jamoat parklari” tashkil etilishi boʻyicha amaliy ishlar olib borildi. Buning natijasida 588,4 gektar maydonda (rejaga nisbatan 101 foiz) “yashil bogʻlar” va 662,3 gektar maydonda “yashil jamoat parklari” (rejaga nisbatan 61 foiz) tashkil etildi. 5,4 ming gektar maydonda dorivor va ozuqabop oʻsimliklar plantatsiyalari barpo etilib, 8,3 ming tn. dorivor va ozuqabop oʻsimliklar xom ashyosi tayyorlandi. Oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash maqsadida 28 ming tonna qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirildi hamda 30 gektar maydonda issiqxona (limonariy)lar tashkil etildi. Joriy yilda respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida 235 ming gektar oʻrmonzorlar, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubi va Orolboʻyigacha mintaqasida 200 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etiladi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 2023-yil bahor mavsumida respublika hududlarida 125 mln dona koʻchat va qalamchalar ekilishi rejalashtirilgan. Oʻrmon xoʻjaliklarida manzarali, mevali daraxt va buta koʻchatlarini yetishtirish koʻrsatkichlarini yanada oshirish choralarini koʻrish orqali 1,1 ming tonna urugʻ tayyorlanadi. Iqlim sharoitga mos daraxt va butalarning nihol va koʻchatlarni yetishtirish jami 120 million donaga yetkaziladi. Sugʻoriladigan qishloq xoʻjaligi yerlari dala chetlarida hosildorlikni koʻpaytirishga yoʻnaltirilgan hamda shamol va suv eroziyalaridan himoyalash maqsadida 2500 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etiladi. 5,2 gektar maydonda dorivor oʻsimliklar plantatsiyalari tashkil etilib, ularning xom ashyosini yetishtirish 9 ming tonnaga yetkaziladi. Oʻrmonzor va butazorlar maydoni 2030-yilga borib 6,1 mln gektarga (15%) yetkaziladi. Shamol eroziyasi hamda qum bosishiga qarshi 2030-yilgacha 28,7 ming gektarda ihota daraxtzorlari barpo etiladi. Respublika boʻyicha koʻkalamzorlashtirish darajasini hozirgi 8% dan 2030-yilga 30% ga oshiriladi.

Как реализуется общенациональный проект «Зеленое пространство»?
Известно, что земли лесного фонда достигли 12 миллионов гектаров. 85,5 процента (10 млн га) площади земель лесного фонда составляют пустыни, 13,2 процента (1,6 млн га) - горные, 0,3 процента (36 тыс. га) - долинные, 1 процент (455,7 тыс. га) - лесные. .регионы. Освоено и введено в оборот 7000 га неиспользуемых земель лесного фонда, 2300 га неиспользуемых земель переданы в аренду физическим и юридическим лицам на длительный срок. В 2022 году в общей сложности 208 000 га сухого дна Аральского моря и приаральских районов, из них 107 000 га в Мойнакском районе Республики Каракалпакстан, 40 000 га в Бухарской области, 50 000 га в Навоийской области, 11 000 га гектаров в Хорезмской области покроются пустынной растительностью.
Кроме того, по краям орошаемых сельскохозяйственных угодий заложено 2,5 тыс. га окрестных лесных насаждений. Для облесения, создания питомников и питомников, проведения озеленительных мероприятий заготовлено 1000 тонн семян деревьев и кустарников. Всего в 2022 году выращено 113 млн саженцев и саженцев декоративных и плодовых деревьев и кустарников, пригодных к почвенно-климатическим условиям. В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» и в ходе «Долзарба 40 дней» были полностью мобилизованы все силы и возможности для посадки саженцев. Всего на территориях республики 76,4 млн единиц, в том числе в Республике Каракалпакстан 5,3 млн единиц. ед., 5,9 млн ед. в Андижане, 6,0 млн ед. в Бухаре, 6,0 млн ед. в Джизаке, 6,3 млн ед. в Кашкадарье, 5,3 млн ед. в Навои. ед., в Намангане 5,9 млн ед., в Самарканде 6,2 млн ед., в Сурхандарьинской области 6,0 млн ед., в Сырдарье 5,3 млн ед. деревьев, 6,3 млн деревьев в Ташкенте, 5,7 млн ​​деревьев в Фергане, 5,7 млн ​​деревьев в Хорезме, 0,4 млн деревьев в Ташкенте) высажены декоративные, плодовые и другие виды саженцев. В лесхозах утвержден график поставок саженцев в осеннюю посадку, в осенний сезон 2022 года – 13,4 млн. штук. завезены кустовые (104,5 процента к заданию) саженцы. Кроме того, практическая работа по созданию «зеленых парков» и «зеленых общественных парков» проводилась совместно с ДУК «Яшил худуд» и его региональными предприятиями и органами местного самоуправления. В результате были созданы «зеленые парки» на 588,4 га (101% плана) и «зеленые общественные парки» на 662,3 га (61% плана). Плантации лекарственных и питательных растений заложены на площади 5,4 тыс. га, 8,3 тыс. тн. заготовлено сырье лекарственных и питательных растений. В целях обеспечения продовольственной безопасности было выращено 28 тысяч тонн сельхозпродукции и установлены теплицы (лимонариумы) на 30 гектарах. В этом году в целях улучшения экологической ситуации в республике 235 тысяч гектаров лесов, в том числе 200 тысяч гектаров сухого дна Аральского моря и региона Аральского залива, будут застроены «зелеными покровами».
Весной 2023 года в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» на территории республики планируется высадить 125 миллионов саженцев и черенков. За счет проведения мероприятий по дальнейшему повышению показателей выращивания саженцев декоративных, плодовых деревьев и кустарников в лесхозах будет заготовлено 1,1 тыс. тонн семян. Выращивание саженцев и саженцев деревьев и кустарников, пригодных для климатических условий, достигнет в общей сложности 120 миллионов штук. 2500 гектаров орошаемых сельскохозяйственных угодий будут засажены деревьями по краям полей для повышения урожайности и защиты от ветровой и водной эрозии. Плантации лекарственных растений будут заложены на площади 5,2 га, а производство их сырья достигнет 9 тысяч тонн. К 2030 году площадь лесов и кустарников достигнет 6,1 млн га (15%). К 2030 году будет заложено 28,7 тыс. га древесных насаждений против ветровой эрозии и затопления песком. Уровень озеленения республики к 2030 году будет повышен с нынешних 8% до 30%.