200-yilgacha umr ko‘radigan go‘zal manzaralari katalpa haqida nimalarni bilasiz?
Chiroyli va takrorlanmas manzaraga ega katalpa daraxti. Bo‘yi 15-20(30) m gacha yetadigan daraxt. Mazkur daraxt turi bignoniyadoshlar oilasiga mansubdir. Tanasi tik o‘sadi, shox-shabbasi piramida shaklda yoyiq keng bo‘ladi. Tanasi va shoxlarining po‘stlog‘i qizil-qo‘ng‘ir bo‘yiga enli yoyilgan. Yuz tomoni tiniq yashil, tuksiz, orqa tomoni sertuk hidsiz. Vatani – Shimoliy Amerika. Sho‘rlanishga chidamli. Issiqsevar. Namlikni yaxshi ko‘radi va qurg‘oqchilikka ham chidamli. Yorug‘sevar. O‘zbekistonning barcha viloyatlarida (sho‘rlangan tuproqlardan tashqari) sug‘orish yo‘li bilan ekish mumkin.
Bugungi kunda Toshkent viloyati Ohangaron o‘rmon xo‘jaligida ushbu daraxt parvarish qilinmoqda. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, katalpa daraxtining 14 turi bor. Bu daraxt urug‘i, qalamchasi va ildiz bachkisidan ko‘paytiriladi. Yog‘ochi yengil, yumshoq, chirishga chidamli. O‘tgan zamonlarda katalpa yog‘ochlaridan elektr o‘tkazishda ustun sifatida ham poyezd yo‘llarida foydalanilgan. Chunki yog‘ochi yog‘ingarchilik sharoitida ham o‘z sifatini yo‘qotmaydi. Guli oq, qo‘ng‘iroqsimon, to‘pguli shingil yoki ro‘vaksimon ko‘rinishga ega.
Toshkent Botanika bog‘ida ham katalpaning 5 ta turi o‘sadi. Go‘zal katalpaning sovuqqa chidamli va chidamsiz turlari ham bor. Manzarali o‘simliklarning ko‘paytirishning eng ko‘p tarqalgan usuli-urug‘dan ko‘paytirishdir. Bu daraxtning ham mevasi terib olinadi va ko‘paytiriladi. Katalpaning o‘sish tezligi, yiliga- 1-2 m. Suvsizlikka chidamli. 200-yilgacha umr ko‘radi.
Qayd etish lozimki, ko‘kalamzorlashtirish tadbirlaridan ko‘zlangan asosiy maqsad hududlar obodligini ta’minlash, yanada ko‘rkam qiyofa berish, shu bilan birga, atmosfera musaffo bo‘lishiga sharoit yaratishdir. Bu yil ekiladigan ko‘chatlar miqdori avvalgi yillardagiga qaraganda ko‘p bo‘lsa ko‘pdirki, aslo kam emas. Ko‘chatlarni yetishtirish uchun o‘rmon xo‘jaliklarda katta mehnat, salmoqli mablag‘ sarf etilmoqda.

What do you know about the beautiful catalpa that lives up to 200 years?
A catalpa tree with a beautiful and unrepeatable view. A tree that reaches 15-20(30) m in height. This type of tree belongs to the bignonia family. The body grows upright, the branches are wide and pyramidal in shape. The bark of the trunk and branches is red-brown and widely spread. The face is clear green, hairless, and the back is odorless. Homeland - North America. Resistant to salinity. Heat-loving. Loves moisture and is resistant to drought. Light lover. It can be planted by irrigation in all regions of Uzbekistan (except for saline soils).
Today, this tree is being cared for in the Ohangaron forestry of the Tashkent region. According to experts, there are 14 species of catalpa tree. This tree is propagated from seeds, cuttings and root shoots. The wood is light, soft, resistant to decay. In the past, catalpa wood was used as poles for electricity transmission and on railways. Because wood does not lose its quality even in the case of precipitation. The flower is white, bell-shaped, has a ball-like appearance.
5 species of catalpa grow in the Tashkent Botanical Garden. There are cold-resistant and frost-resistant types of beautiful catalpa. The most common method of propagation of landscape plants is propagation from seeds. The fruit of this tree is also harvested and propagated. The growth rate of catalpa is 1-2 m per year. Resistant to dehydration. Lives up to 200 years.
It should be noted that the main goal of landscaping measures is to ensure the prosperity of the territories, to give them a more attractive appearance, and at the same time, to create conditions for a clean atmosphere. The amount of seedlings planted this year is more, if not more, than in previous years. A lot of work and a lot of money are spent in forestry to grow seedlings.