Tut daraxtining bargi ipak qurtining yagona ozig‘idir!
Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, tut ko‘chatlari asosan ikki usul — urug‘idan va payvand usulida yetishtiriladi. Ko‘chatlar urug‘idan ko‘paytirilganida 2 yilda tayyor bo‘lsa, payvand usulida tayyor ko‘chatni olish uchun 3 yil vaqt kerak bo‘ladi. Yangi tut navlarini yaratishda esa selektsiya usulida changlatish va tanlab olish usulidan foydalaniladi.
Ma’lumki, qishloq xo‘jaligining ipakchilik sanoati uchun xom ashyo yetkazib beradigan asosiy tarmoqlaridan biri ipak qurti boqish, pilla yetishtirish majmuidir.
Tut daraxtining bargi ipak qurtining yagona ozig‘i hisoblansa, uning mevalari shirin va to‘yimliligi hamda shifobaxshligi bilan inson salomatligi uchun nihoyatda bebahodir. Tut daraxti juda qadimiy ko‘p yillik o‘simlik bo‘lib, tarixiy manbalarga ko‘ra 5000 yil ilgari Xitoyda tarqalgan. Asrlar davomida xalq selektsiyasi tamonidan Shotut, Balxi tut, Marvarid tut va boshqa ko‘plab tut navlari yaratilib, hozirgi paytda ham o‘stirilmoqda.
Pilla yetishtirish majmualarining bevosita tutzorlar yaqinida barpo etilishi, 2 barobar ko‘p hosil beradigan, ozuqa qiymati yuqori va sovuqqa chidamli tut ko‘chatlarining olib kelinishi pilla yetishtirish hajmlarini oshirish hamda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar, shu jumladan, shoyi gazlamalar va tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishga xizmat qiladi.
Shuning uchun O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutasaddilari tomonidan tut kuchatlarini yetishtirish, ixota daraxtlari barpo etish uchun tut kuchatlarini ekish buyicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Xususan, Ayni paytda tut daraxtining uruglari pishib yetilgan bulib, urmon xujaliklari tomonidan tut uruglari jamgarilmokda, nixolxonalar tashkil etilmokda.
Tutzorlarga o‘g‘it berish uchun ularning sharoitiga qarab, mavsumni ikkinchi yarmida har gektar tutzorga 180-200 kg ammiak selitrasi va 200-250 kg superfosfat o‘g‘iti solinadi. O‘g‘itlangan tut daraxtlari va tutzorlar zudlik bilan sug‘orilishi tavsiya etiladi. Tut daraxtlari va tutzorlar o‘z vaqtida mineral o‘g‘itlar bilan oziqlantirilib sug‘orilganda barg hosili o‘rta hisobda 25-30% gacha oshadi.

Mulberry leaves are the only food for silkworms!
According to experts, mulberry seedlings are grown mainly in two ways - from seeds and grafting. If seedlings are ready in 2 years when propagated from seeds, it takes 3 years to get a ready seedling by grafting. In the creation of new mulberry varieties, the method of pollination and selection is used in the selection method.
It is known that one of the main sectors of agriculture that supplies raw materials for the silk industry is the complex of silkworm feeding and cocoon cultivation.
Mulberry leaves are the only food for silkworms, and its fruits are extremely valuable for human health due to their sweet and nutritious properties. The mulberry tree is a very ancient perennial plant, and according to historical sources, it was spread in China 5000 years ago. Shotut, Balkhi mulberry, Marvarid mulberry and many other varieties of mulberry have been created and cultivated even now.
Establishment of cocooning complexes directly near mulberry plantations, introduction of double yielding, high nutritional value and frost resistant mulberry seedlings to increase cocooning volumes and produce high value added products including silk gauze and finished products. serves production.
Therefore, a number of measures are being implemented by the officials of the Forestry Agency for the cultivation of mulberry trees and the planting of mulberry trees for the establishment of hedgerow trees.
In particular, the seeds of the mulberry tree have ripened, and the forest managers are collecting mulberry seeds and establishing nurseries.
Depening on their condition, 180-200 kg of ammonium nitrate and 200-250 kg of superphosphate fertilizer are added to each hectare of mulberry in the second half of the season. Fertilized mulberry trees and mulberry groves are recommended to be watered immediately. When mulberry trees and mulberry groves are fed and watered with mineral fertilizers in time, the yield of leaves increases by 25-30% on average.