Xastaliklarning asosiy davo manbai tabiatdir!
Inson o‘simlik dunyosi boyliklaridan ming yillar davomida turli kasalliklarni davolash va oldini olishda foydalangan. Hali tibbiyot rivojlanmagan zamonlarda ham odamlar kasallikka chalingan va tabiat in’om etgan dorivor giyohlar bilan davolangan.
Dorivor o‘simliklar ta’sir qiluvchi moddalarning tarkibiga qarab - alkaloidli, glikozidli, efir moyli, vitaminli kabi bir necha turlarga bo‘linadi. Yoki farmakologik ko‘rsatkichlariga qarab - tinchlantiruvchi, og‘riq qoldiruvchi, uxlatuvchi, yurak-tomir tizimiga ta’sir qiluvchi, markaziy nerv sistemasini qo‘zg‘atuvchi, qon bosimini pasaytiruvchi vazifalarni bajaradi. Ularning organizmga ta’siri uning tarkibidagi kimyoviy birikmalarning miqdoriga bog‘liq. Bu birikmalar o‘simlikning qismlarida turli miqdorda to‘planadi. Ko‘rinib turibdiki, xastaliklarning asosiy davo manbai bu tabiat.
Davlatimiz rahbarining “Dorivor o‘simliklar xom ashyo bazasidan samarali foydalanish, qayta ishlashni qo‘llab-quvvatlash orqali qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmon va “Dorivor o‘simliklarni madaniy holda yetishtirish va qayta ishlash hamda davolashda ulardan keng foydalanishni tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarorida ham 2022-2026 yillarda 36 ming gektar maydonda qizilmiya, za’faron, kavrak, lavanda, steviya, moychechak, na’matak, ravoch, mavrak, dalachoy, tog‘rayhon, bo‘ymadaron, kiyik o‘ti, kovul, qalampir yalpiz va boshqa dorivor o‘simliklar yetishtirish tashkil etish kabi vazifalar belgilab qo‘yilgan.
Mazkur hujjatlarga asosan, yaratilayotgan har 10 gektar yer maydonidagi dorivor o‘simliklarning madaniy plantatsiyalariga suv chiqarish uchun burg‘ilangan quduq qazish, shuningdek, daryolar, kanallar hamda boshqa suv havzalaridan suvni tortish maqsadida nasos stantsiyasini qurishga suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash sharti bilan har bir metri uchun 600 ming so‘mdan, ammo 120 million so‘mdan oshmaydigan miqdorda Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi orqali subsidiya ajratiladi.
Shuningdek, dorivor o‘simliklarni qayta ishlovchi, saqlovchi va eksport qiluvchilarga - yetishtirilgan mahsulotni xarid qilishga talab etiladigan aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun yillik 14 foiz stavkada 12 oylik «revolver» kreditlar ajratiladi. Dorivor o‘simliklar xom ashyosi hamda undan tayyorlangan biologik faol qo‘shimchalar, essensiyalar va ekstraktlarni eksport qiluvchi tadbirkorlik sub'yektlarining eksport uchun sarflangan avtomobil, temir yo‘l va havo transportida tashish xarajatlarining 50 foizigacha qismi Eksportni rag‘batlantirish agentligi tomonidan qoplanadi.

The main source of cure for diseases is nature!
Man has used the resources of the plant world for thousands of years to treat and prevent various diseases. Even in the times when medicine was not yet developed, people got sick and were treated with medicinal herbs given by nature.
Medicinal plants are divided into several types, such as alkaloidal, glycoside, essential oil, vitamin, depending on the composition of active substances. Or, depending on its pharmacological properties, it acts as a sedative, pain reliever, hypnotic, affects the cardiovascular system, stimulates the central nervous system, and lowers blood pressure. Their effect on the body depends on the amount of chemical compounds in its composition. These compounds accumulate in various parts of the plant. It seems that nature is the main source of cure for diseases.
The decree of the head of our state "On measures to create an added value chain by supporting the effective use of the raw material base of medicinal plants and processing" and "Cultural cultivation and processing of medicinal plants" and in the decision on measures to organize their wide use in treatment" in 2022-2026, licorice, saffron, kavrak, lavender, stevia, chamomile, namatak, ravoch, mavrak, dalachoy on 36 thousand hectares , such tasks as organizing the cultivation of tograyhon, bojmadaran, deer grass, kovol, peppermint and other medicinal plants have been set.
Accoding to these documents, every 10 hectares of land area under the condition of applying water-saving technologies to the construction of a pump station to draw water from rivers, canals and other reservoirs, and to dig wells for the release of water to cultural plantations of medicinal plants. 600,000 soums per meter but no more than 120 million soums will be subsidized through the Horticulture and Greenhouse Development Fund.
Also, 12-month "revolver" loans at an annual rate of 14 percent will be allocated to those who process, store and export medicinal plants - to replenish working capital required for the purchase of cultivated products. Up to 50% of the costs of road, rail and air transport of the business entities exporting raw materials of medicinal plants and biologically active supplements, essences and extracts made from them will be reimbursed by the Export Promotion Agency.