Xayriya hasharlari barchani yagona maqsad yo‘lida birlashtirishga xizmat qiladi.
Respublikada “Navro'z” umumxalx bayramini munosib nishonlash hamda muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish, mahallalar, aholi turar joylari, xiyobonlar, ziyoratgohlar, qabristonlar hamda bolalar maydonchalarini obodonlashtirish, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi ko‘kalamzorlashtirish tadbirlarini davom ettirish maqsadida tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda Vazirlar Mahkamasining umumxalx xayriya xasharini o‘tkazish bo‘yicha farmoyishi qabul qilindi.
Unga ko‘ra, umumxalq xayriya hashari “Obod va fayzli mahalla - yurt ko‘rki” shiori ostida tashkil etiladi.
Hashar ko‘pchilikni birdamlikka, ahillikka va mehr-oqibatga undaydi. Ayni bahor kunlari mahallalarda, mehnat jamoalarida erta tongdan boshlab xayriya hasharlarida O‘rmon xo‘jaligi agentligi xodimlari ham faol ishtirok etadi. Hashar davomida agentlik va uning tarkibidagi korxona va tashkilotlarning hududlarida obodonlashtirish, chiqindilardan tozalash va daraxtlarni oqlash ishlari bajariladi.

Благотворительные хашары служат объединению всех на пути к единой цели.
Постановление Кабинета Министров совместно с соответствующими организациями было принято в целях достойного празднования национального праздника «Навруз» в Республике и достойного проведения благословенного месяца Рамадан, благоустройства кварталов, населенных пунктов, аллей, святынь, кладбищ и детских площадок, а также продолжить мероприятия по озеленению в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство».
По его словам, всеобщий благотворительный хашар организован под лозунгом «Процветающий и благоустроенная махалля - сад земли».
Хашар призывает многих к единству, гармонии и доброте. В эти весенние дни сотрудники агентства лесного хозяйства также активно участвуют в благотворительных акциях с раннего утра в кварталах, трудовых коллективах. Во время хашара на территориях агентства и предприятий и организаций, входящих в его состав, будут проводиться работы по благоустройству, очистке от мусора и побелке деревьев.